Genelkurmay başkanının kalan yetkilerini de elinden alacak yasa teklifi!

Genelkurmay başkanının kalan yetkilerini de elinden alacak yasa teklifi!
2 Nisan 2023 07:59

CHP’den AKP’ye geçen Mehmet Ali Çelebi’nin ilk imzacılarından olduğu Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi Meclis’e sunuldu. Teklifle Yüksek Askeri Şûra’daki atama kararlarında Genelkurmay başkanının kalan yetkileri de elinden alınıyor

 

 

AKP, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi’ni, TBMM Başkanlığı’na sundu. Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’ın haberine göre 49 maddelik teklifte, Milli Savunma bakanına verilen yetkiler dikkat çekiyor. Buna göre; TSK personelinin kıyafetine yönelik hangi hallerde, görevlerde, zamanlarda ve kimler hakkında kayıtlama ve kısıtlamaların uygulanmayacağı Milli savunma bakanınca belirlenecek.

Teklifte, Genekurmay başkanından alınarak, Milli Savunma bakanına verilen bir yetki daha dikkat çekiyor. Buna göre, Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kararı ile general ve amirallerin terfi ve görev sürelerinin uzatılmasına yönelik işlemler bakanın teklifiyle yürütülecek, Genelkurmay başkanının görüşü alınmayacak. Ayrıca değişiklikle, TSK’deki muharip ve yardımcı sınıfların belirlenmesinde de “Genelkurmay Başkanı’nın görüşünün alınması” kaldırılarak, yerine “Milli Savunma Bakanlığı’nın karar vermesi” getiriliyor.

 

 

DİSİPLİNSİZLİK FİİLİ

 
Teklifle, Uzman Erbaş Yasası’nda da dikkat çeken değişiklikler öngörülüyor. Teklifte, “Gelirinin çok üstünde borçlanmaya düşkün olan ve borçlarını ödememeyi alışkanlık haline getirenlerin”, “Görevine, sosyal ve aile yaşantısına zarar verecek derecede menfaatine, içkiye, kumara düşkün olanlar veya TSK’nin, Jandarma Genel Komutanlığı’nın veya Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın itibarını sarsacak utanç verici veya toplumun genel ahlak yapısına aykırı fiillerde bulunanların” sözleşmeleri feshedilecek.

 

 

ÜÇOK: BU DÜZENLEME ÇOK TEHLİKELİ

 
Emekli askeri yargıç Ahmet Zeki Üçok, teklifteki “YAŞ’taki atama ve terfilerde Genelkurmay Başkanı’nın görüşünün alınmasının kaldırılmasına” tepki gösterdi. Üçok şunları söyledi:

“Düzenlemeyle artık atama ve terfilerde TSK’nin komuta kademesinin hiçbir etkisi kalmamıştır. Bu, askeri disiplini bozabilecek tehlikeli bir düzenlemedir. Çünkü kendisinin terfi ve atamasında hiçbir etkisi olmayan komutanın yerine, yetkili olan sivil Milli savunma bakanına, bakanlıktaki daire başkanına, onlara etki edebileceğini düşündüğü milletvekillerine, partisinin il veya ilçe başkanına gidecekler. Bu da TSK’nin tamamen siyasallaşmasının önünü açacak olan çok tehlikeli bir durumdur. Çünkü komutan dediğiniz kişinin hiçbir yetkisi kalmıyor. Terfi ve tayin ettiremiyor, disiplin cezası veremiyor; düzenlemeyle Milli savunma bakanı veya Cumhurbaşkanı veriyor.”

 

 

YAVUZ: HER ŞEYİ AKP’LİLEŞTİRİYORLAR

 
Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz teklifle AKP’nin teoride olan ama pratikte kullanmadıkları durumu, yasalaştırmak istediğine dikkat çekti. Ahmet Yavuz, “Zaten alması gerekse de, Genelkurmay başkanının görüşünü alan kimse yoktu. Şimdi de bu teklifi yasal hale getirmeye çalışıyorlar. Bu tamamen yanlış bir şey. İktidar her şeyi siyasileştiriyorlar. Siyasetin de elbette bir ağırlığı vardır. Bunlar her şeyi AKP’lileştiriyorlar” diye konuştu.

 

 

‘KEMALİST ORDU BUNLAR İÇİN ENGELDİR’

 
TBMM Milli Savunma Komisyonu üyesi CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, 6 Nisan’da Meclis’in kapanacağını belirterek şu tepkiyi gösterdi:

“Personel özlük haklarıyla ilgili önemli düzenlemeler yok, ancak Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarının ayrı ayrı MSB’ye bağlanması için giderayak yasal çerçeve oluşturuluyor. Emir komuta birliği prensipleri gözardı ediliyor. Özlük haklarıyla ilgili iyileştirmeler aslında bir ‘havuç’. Teklifin altında yatan hinlikler var. Yapısal düzenlemeler ile ucube bir yapı getirilerek. TSK’nin ipi çekiliyor. Ordu, Mustafa Kemal’in ordusu olmasının ötesinde bambaşka yapıya büründürülüyor. Laik ve Kemalist ordu bunlar için engel. Bu kimlikten çıkarmaya çalışıyorlar.”