Fatih Camii’nde gerginlik

Fatih Camii’nde gerginlik
6 Eylül 2013 17:36

Fatih Camii’nde yapılan eyleme bir kadın tepki gösterdi.

 

Kudüs Dayanışma Derneği tarafından Fatih Camii’nde Cuma namazı çıkışında eylem yapıldı. 20 kişinin katıldığı eylemde, İsrail’in Kudüs’te yaptığı uygulamalar, Suriye ve Mısır’da yaşananlar protesto edildi.

Filistin İslami Hareket liderlerinden Şeyh Raid Salah’ın gözaltına alınıp bırakılması ve Ortadoğu’da yaşananlar için Fatih Camii’nde kılınan cuma namazının ardından protesto gösterisi yapıldı.

İsrail, İran, Suudi Arabistan ile Suriye ve Mısır yönetimine tepki gösterilen eyleme yaklaşık 20 kişi katıldı. Eylemde, İmkarder Genel Başkanı Murat Özer konuşma yaptı.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından eylemin son bulduğu sıralarda, Fatih Camii avlusundaki bir kadın eylemcilere tepki gösterdi.

 

Fadime Arife Nur Demir isimli kadın göstericilerin yanına gelerek, “Hepimiz Adem ile Havva’nın çocuklarıyız”, “Masumları öldürerek adını El-Kaide Allah diyor. Ben de diyorum ki Allah’u ekber adına insanları kullanmayalım” dedi.

Gruptakilerin “provokatörlük yapma” diyerek uzaklaştırmaya çalıştığı Demir, ” Hakkımı helal etmiyorum” diyerek karşılık verdi. Cami avlusunda devam eden tartışma nedeniyle, sivil polisler Demir’i cami avlusundan çıkardı. Fevzipaşa Caddesi’ne doğru götürülen kadınla göstericiler arasındaki gerginlik burada da devam etti. Fatih Sultan Mehmet’i ziyareti için geldiğini söyleyen Fadime Arife Nur Demir’in caddede de tepkilerinin devam etmesi üzerine, eylemcilerden biri “Sen Taksim’de değil miydin? Ben seni gördüm orada” diye karşılık verdi. Polisin araya girmesi ve bazı vatandaşların Demir’i uzaklaştırmasıyla gerginlik son buldu.