EYT’li aylarca maaş mı bekleyecek?

EYT’li aylarca maaş mı bekleyecek?
3 Mart 2023 09:51

EYT’lilerin bir kısmı aylarca maaş bekleyebilir. SGK’nın ayda 35-40 bin, yılda 400-450 bin kişiyi emekli edecek personel kapasitesine sahip olduğu, 2.2 milyon EYT’linin Nisan maaşını alabilmek için aylarca sıra bekleyebileceği iddia edildi.

 

Fotoğraf: Twitter

 

Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) yıllardır beklediği yasa nihayet Meclis’ten geçti. Yasanın Resmi Gazetede yayımlanmasından itibaren Mart ayının son gününe kadar SGK’ya başvuru yapan tüm EYT’liler Nisan ayından itibaren emekli aylığını almaya hak kazanacak.

Ancak personel yetersizliği nedeniyle, Nisanda emekli aylığı bağlanıp ödeme yapılacak EYT’li sayısının 100 bin civarında kalacağı, geri kalan yüz binlerce EYT’linin maaşa kavuşmak için aylarca bekleyeceği bildirildi. Dosyası aylar sonra onaylanan EYT’lilere geriye dönük toplu ödeme yapılacak.

SGK kaynakları, kurumun her yıl ortalama 400 ila 450 bin kişiyi emekli ettiğini, bunun da ayda ortalama 33 bin ila 37 bin emekliye karşılık geldiğini söylediler. Gece gündüz fazla mesai yapılarak ayda belki 100 bin EYT’linin emeklilik işleminin tamamlanabileceğini belirten SGK yetkilileri, ilk etapta başvurması beklenen 1 milyonu aşkın EYT’linin dosya incelemesinin yıl sonuna, hatta gelecek yılın başına kadar sürebileceğini ifade ettiler.

 

 

900 BİNDEN FAZLA KİŞİNİN DOSYASI SONRAYA KALIR

 

SGK yetkilileri süreci şöyle anlattılar:

 

 

“İlk etapta emekliliğe hak kazanacak 2 milyon 250 bin kişiden en az 1 milyonunun emeklilik dilekçesi vereceğini tahmin ediyoruz. Diyelim ki Mart’ta 1 milyon kişi başvurdu. Mevcut personelle bunlardan belki 100 bininin dosyası Nisan/da tamamlanıp aylık bağlama işlemi sonuçlandırılabilir. Geri kalan 900 binden fazla EYT’linin dosyası sonraki aylara kalır. 100 bin de Mayıs’ta bağlanırsa Haziran’a 800 bin kişi devreder. İşlem ne zaman tamamlanırsa geriye dönük aylık toplu ödenir. Örneğin Ekim’de dosyası tamamlanan EYT’linin hesabına Nisan’dan başlayarak 7 aylık birikmiş aylığı yatar.”

Bu ay başvuru yapan EYT’liler Nisan’dan itibaren emekli aylığı almaya hak kazanacak.

 

 

İstanbullu, Ankaralı EYT’li yandı

 

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerde çalışan EYT’liler emekli aylığına kavuşmak için küçük illerde çalışanlara göre çok daha uzun süre beklemek zorunda kalacak. Çünkü emeklilik başvurusu, en son kayıtlı olunan SGK il müdürlüğüne yapılıyor.

Nüfusu kalabalık illerdeki yığılma nedeniyle bekleme süresi uzayacak. Ramazanda çalışma performansının düşmesi, önümüzdeki iki bayram izniyle yaz tatilinin de işleri yavaşlatacak olması nedeniyle, EYT’lilerin bekleme süresinin daha da uzayacağı düşünülüyor.