‘Eskişehirlileri cezalandırmıyoruz’ diyen Bakana Süllü’den yanıt! ‘Bakan rüzgârı mı yalan rüzgârı mı?’

‘Eskişehirlileri cezalandırmıyoruz’ diyen Bakana Süllü’den yanıt! ‘Bakan rüzgârı mı yalan rüzgârı mı?’
18 Mart 2024 11:00

Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun “merkezi hükümetin yapması gereken yatırımın durduğunu veya yatırım yapmadığını duydunuz mu” sorusuna yazılı basın açıklamasıyla sert tepki verdi.

 

 

 

Süllü, açıklamasında, “Hafta geçmiyor ki bir bakan, AKP belediye başkan adayına oy istemek için Eskişehir’imize gelmesin. Şehrimizdeki bakan rüzgârları, bize bir zamanların ünlü Yalan Rüzgârı dizisini hatırlatıyor. Adaylarına destek istemeye gelen bakanlar, geçmiş seçimlerde de gördüğümüz üzere, gelip esip gürlüyorlar, kimi tehdit ediyor, kimi vaat veriyor; iş makinelerini yollara yığıyorlar. Kendileri çekip gittiği gibi, makineler de seçim sonrası, bir bir yollardan çekiliyor. Geriye kalan ise yalan rüzgârı oluyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da geldi; sorumluluk alanındaki çevre yolunun trafik çilesi, biz Eskişehirlilerin ‘ölüm yolu’ olarak nitelendirdiğimiz Alpu, Seyitgazi-Kırka Yolu konusunda doğru olmayan bilgiler paylaştı” dedi. Bakan Uraloğlu’nun daha önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na verdiği soru önergelerine gelen yanıtlar ve gerçeklerle örtüşmeyen Eskişehir’deki ifadelerindeki çelişkilere değinen Süllü şunları söyledi:

 

 

“Son 6 yılda Bakanlığa defalarca verdiğim soru önergelerine gelen yanıtta Kuzey Çevre Yolu diye bir proje olmadığı söylenmesine karşın, Bakan, Kuzey Çevre Yolu’nun Eskişehir’i rahatlatacağını söylüyor. Anlaşılan o ki, Ankara-Bursa Otoyolu’ndan söz ediyor. Ancak yatırım programında yok. Güney Çevre Yoluna başlanacağını söylüyor; yatırım programında iz bedeli bile yok. 2019 yerel seçimi öncesi apar topar Alpu Yoluna sokulan iş makineleri ile kamulaştırmasız vatandaşların arazilerine girilmişti. Sadece 39,3 km olan, 2022’de bitmesi gereken Alpu Yolunun 6,3 km’si yarım yamalak yapıldı. Mihallıççık Yolu hesapta bile yok. Başlandığı söylenen Seyitgazi-Kırka Yolu için, açlık sınırı altı bir aylık emekli maaşı olan sadece, 10 bin lira ödenek ayrılmış. Her seçim öncesi iş makineleri sokulan Sarıcakaya-Mihalgazi yolunun esamesi bile okunmuyor. Bakan, Eskişehirli sanayiciye istihdam yarattığı için övgü yağdırıyor, ama, beklenti olan Gemlik Liman bağlantısına değinmiyor bile. Hesapsız kitapsız uçuş garantisiyle yapılan, devlet bütçesine büyük yük olan Zafer Havalimanı’nın açığını kapatmak üzere Eskişehir’deki uçuşların bir bölümü zorunlu olarak Zafer Havalimanı’na yönlendirilmiş. Tarihi ve kıymetli değerimiz TÜLOMSAŞ’ın tabelası sökülmüş; atıl olarak Ankara’ya bağlanmış. Garın otopark paralarının Ankara Demirspor’a aktarılması soru önergeme cevap bile verilmemiş. Bakan kalkmış, yapılmayan veya yanlış yapılanlarla Eskişehirlilerden AKP belediyeciliği için 5 yıl istiyor. İnanılacak gibi, değil!”

 

 

BAKAN 15 KATLI KAVŞAĞI SORDU MU?
Süllü, 39 kilometrecik Alpu Yolunu bitiremeyen, tükettikleri bütçeyle Eskişehir için ödenek bile ayıramayan Bakanın kalkıp AKP adayının projelerine destek vereceği imasının, hiç de inandırıcı olmadığını söyleyen Süllü, ulaşım konusunda uzman olması gereken Uraloğlu’na şu soruları yöneltti: “Adayınız 1-2-3… diye sayıp Eskişehirlilerin aklıyla dalga geçen 15 adet katlı kavşağı, kimlerin yatak odalarının önünden geçirip yapacak? Katlı kavşaklar ve batçıkların yapımı geniş alanlar gerektirdiğinden hangi cadde kenarındaki evleri kamulaştırıp yıkacak? Trafiği rahatlatma amaçlı yapılacağı söylenen merkezdeki caddelerin kamulaştırması yüklü miktar tutacağından bu bedelleri Bakanlığınız mı ödeyecek? Yoksa tıpkı Alpu’da yaptığınız gibi, kamulaştırmadan yıkıp geçecek mi ?”

 

 

YİNE SAĞDUYUSUYLA SANDIĞA GİDİP OYUNU KULLANACAKLAR

 
Süllü, Bakana yönelttiği soruların ironi gibi görünse de aslında olmadığını, iş bilen ve şehri gerçekten tanıyan Eskişehirlilerin gerçekle gerçek olmayanı birbirinden çok iyi ayırabildiğini ve kime güveneceklerini çok iyi bildiğine dikkat çekti. Eskişehirlilerin kendisine hizmet edenleri her zaman takdir ederek desteklediğini, güvenmediklerini cezalandırdıklarını vurgulayan Süllü, “yalan rüzgârlarına kapılmayan hemşerilerimiz, önümüzdeki yerel seçimlerde de bundan önce olduğu gibi, yine sağduyusuyla sandığa gidip oyunu kullanacaktır” ifadelerini kullandı.