Erdoğan’ın evinin yakınında heyelan

Erdoğan’ın evinin yakınında heyelan
15 Ekim 2015 18:31

Rize’deki aşırı yağışlardan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Güneysu İlçesi de etkilendi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Mahallesi’ndeki evine yaklaşık 200 metre mesafede toprak kaydı, komşularından Abdülkadir, Muharrem, Saniye ve Bakiye Mutlu ile Orhan Gür’e ait evler tehlike altına girdi. Gece evlerinden çıkan ve camiye sığınan 5 aile heyelan tehlikesine rağmen önlem almayan yetkililere tepki gösterdi. Mahallede bir yıl önce yine heyelan olduğunu hatırlatan Orhan Gür, “Belediye geldi baktı ama aradan bir yıl geçmesine rağmen bir önlem alınmadı. Yukarıdan gelen su evlerimizin arasından akıp gidiyor. Evlerimizde duracak halimiz kalmadı. Geceyi camide geçirdik. Cumhurbaşkanımıza komşuyuz ama bize yapılan hizmet ortada. Korkudan evlere giremiyoruz” dedi.

 

KARAYOLU ÇÖKTÜ

 

Bu arada, Güneysu deresinin taşması sonucu altı oyulan karayolunda çökme yaşandı, yol ortasında 5 metrelik çukur oluştu. Yolun çevresinde önlem alan yetkililer sürücüler ve vatandaşları uyardı.

 

ESKİ BELEDİYE BAŞKANI DA HEYELAN MAĞDURU

 

Rize’nin eski Belediye Başkanı AK Partili Halil Bakırcı’nın Güzelköy Köyü’ndeki evinin alt tarafındaki yamaçta toprak kayması meydana geldi. Heyelana açık bir bölgede yaşadıklarını anlatan Bakırcı, “Evi yaparken zemin etütlerine çok dikkat ettik. Evi sağlam zemine kurduk. Ancak evin yanında yer alan bazı müştemilatımız hasar gördü. Can kaybı yok ama mala hasar geldi. Teknik tedbirlerimizi artıracağız” diye konuştu, ev yapanların zemin etütlerini yaptırmaları konusunda uyarılarda bulundu.

 

KÖY YOLLARI KAPANDI

 

Rize’de dün gece etkili olan şiddetli yağış sel ve heyelanlara neden oldu. Bir ev toprak kayması nedeniyle yıkıldı, 2 ev boşaltıldı. 28 köy yolu da ulaşıma kapandı.

 

Dün gece geç saatlerde etkisini artıran şiddetli yağış Derebaşı Köyü’nde heyelana neden oldu. Musa Köse’ye ait iki katlı ev toprak altında kaldı. Bir düğüne giden Köse ailesi, köy yolunun heyelan sonucu kapanması nedeniyle şehir merkezindeki evlerinde kalmaya karar verince, toprak altında kalmaktan kurtuldu. Musa Köse, “Köy yolu kapanmasaydı gece eve gelecektik. Yol kapanınca geri döndük, toprak altında kalmaktan kurtulduk. Cana geleceğine mala gelsin” dedi. Oğlunun çöken evini gören Meryem Köse ise, “İyi ki oğlum ve ailesi evde değildi. Çok şükür” diyerek gözyaşı döktü.

 

“BU YÜKSELİRSE BİZ DE KAÇACAĞIZ”

 

Derebaşı Köyü’nde evi dere yatağının içerisinde bulunan Karabulut ailesi de hayvanlarını ahırdan çıkararak güvenli bir yere götürdü. Kendilerinin de tehlike altında olduğunu belirten Necla Karabulut, “Dere taşınca korkuyoruz. Kaç yıldır yetkililere sorunu anlatıyoruz ama ilgilenen yok. Hayvanlarımızı çıkardık. Şimdilik buradayız ama su yükselirse bizde kaçacağız. İnşallah sesimizi duyarlar, gelip bir önlem alırlar” diye yakındı.

 

2 EV BOŞALTILDI, 28 KÖY YOLU KAPALI

 

Bu arada, Salarha ve Güneysu derelerinin de aşırı yağış nedeniyle taştı. Pazarköy Köyü’nde de heyelan riski altında olan 2 ev tedbir amacıyla boşaltıldı. İl genelinde 28 köy yolu sel ve heyelan sonucu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi ekipleri kapanan yolları ulaşıma açmak için çalışma başlattı.

 

Muhammet KAÇAR/ RİZE, (DHA)