Erdoğan: Komutanlar içeride, ordu rahatsız

Erdoğan: Komutanlar içeride, ordu rahatsız
26 Ocak 2013 10:01

Başbakan Erdoğan, Kanal 24’de ekrana gelen “Sansürsüz Özel”de Mustafa Karaalioglu, Fehmi Koru, Sibel Eraslan ve Beril Dedeoğlu’nun sorularını yanıtladı.

Yiğit Bulut moderatörlüğündeki programda soruları yanıtlayan Erdoğan, Genelkurmay eski Başkanı’nın içeride olmasını yanlış bulduğunu söyledi.

Medyanın TSK’ya haksızlık ettiğini söyleyen Erdoğan, içeride olan komutanlar, muvazzaf subaylar nedeniyle terörle mücadele etmekte zorlandıklarını da ekledi.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Genelkurmay Başkanı’nı bu şekilde içeride tutarsan…
 
İçeride 400’e yakın emekli muvazzaf subay var, bunları ağırlıklı kısmı tutuklu ve bu arada da yine mağdur veya şüpheli şeklinde çağrılanlar oluyor. Bir de bir ajan meselesi çıktı. Bana göre bunların örgüt kurmaktan, örgüt elemanı olmaktan içeride olması çok ağır… Öyle bir şey varsa, delilleri kesinse ver hükmünü bitir, ama yoksa yüzlerce subayı hele hele Genelkurmay Başkanını bu şekilde içeride tutarsan, bu yanlıştır.
 
Ordunun morali bozuk
 

Bu ordu içinde moral bozukluğuna neden oluyor. Bu yenilir yutulur bir şey değil. İster istemez altta şüpheli sıfatıyla 232 kişi çağrılınca üstte de kuvvet komutanlarımız “biz mücadele verirken ben bu komutanları nasıl göndereceğim” diyor.

Gönderecek subayımız kalmadı
 
Amacım yargıyı yargılamak değil, ama doğru adımlar atmak lazım. Bunların içinde karacısı var denizcisi var. Terörle mücadele etmek için onlara ihtiyacımız var, ama oralara gönderilecek subayımız kalmadı.