Erciyes Kar Festivaline Renkli Açılış

Erciyes Kar Festivaline Renkli Açılış
16 Şubat 2013 14:05

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Tekir Yaylası’nda düzenlenen Erciyes Kar Festivali, renkli gösterilerle başladı.

 

 

 

İlk gün programı kapsamında karda ateşle yazılar yazıldı, meşaleli kayak gösterileri ve havai fişek gösterisi yapıldı. Ayrıca tören meşalesi yakılarak festivale start verildi. İki gün sürecek festivalin açılışına Kayseri protokolünün yanı sıra büyükelçiler, yabancı diplomatlar, yurt içinden ve yurt dışından davetli basın mensupları katıldı.

 

 

Törende konuşan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Mehmet Özhaseki, Erciyes’te yıllardır verdikleri emeklerin karşılığını almaya başladıklarını söyledi. Özhaseki, “Yıllardır emek verdiğimiz ve kayak merkezi haline getirdiğimiz Erciyes’te böylesine güzel bir etkinlik yapmak bizi hem heyecanlandırıyor hem de gururlandırıyor. Geçen hafta burada hepimizin malumu olduğu üzere Başbakanımızın ve geniş halk kitlesinin katılımıyla 32 tesisin açılışını yaptık.

 

 

Ondan önce de 16 yerde açılış yapmıştık. Yaklaşık 20 kilometrelik bir yay üzerinde 26 milyon metrekare üzerinde gerek altyapı gerekse de mekanik tesisler, karlama üniteleri ve sosyal tesislerle ilgili 50’den fazla tesisi yaparak hizmete sunmuştuk. İnşallah bu yaz da oteller başlayacak ve birkaç yıl içinde oteller de bittiğinde dünyaya şunu ilan edeceğiz: Türkiye’nin tek, dünyanın da en güzel kayak merkezlerinden birisini yaptık. Kayakseverler Kayseri’ye gelsinler, Erciyes’te kaysınlar, Kapadokya’yı görsünler ve bu keyfi hayatlarında en az bir kere yaşasınlar’ diyeceğiz” dedi.

 

 

Açılış törenine katılan davetliler de yıllardır Erciyes’e uzaktan baktıklarını, ancak şimdilerde dünyanın sayılı kayak merkezlerinden birisinde olmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti. Davetliler, “Erciyes’te dünya çapında tesisler yapıldı ve gün geçtikçe de adı yayılmaya başladı. Bu festival de bu bakımdan çok önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin en büyük, dünyanın sayılı kayak merkezlerinden birisi olan Erciyes’te bulunmak gerçekten gurur ve keyif verici” diye konuştu.