El Kaide Cumhuriyeti

El Kaide Cumhuriyeti
19 Temmuz 2013 11:55

İran medyası Türkiye’nin Suriye politikasına yönelik ağır eleştirilerini sürdürüyor. PressTV, El Kaide’ye bağlı El Nusra’nın Ramazan sonrası Suriye’nin kuzeyinde bir devlet ilan edeceği savlarını yansıttığı haberinde Batı, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin “berbat” sonuçlara yol açacak “çelişkiler yumağı” politikalarını izledikleri iddiasında bulundu.

PressTV, “Batı’nın politikası, Suudi politikası ve Türkiye’nin politikası, bir çelişkiler yumağıdır ve kaçınılmaz olarak, sizin istemediğiniz ama yarattığınız berbat sonuçlara yol açıyor” sözleriyle girdiği haberine El Nusra’nın Ramazan ayı biter bitmez Suriye’nin Kuzeyi’nde “bağımsız bir İslam devleti” ilan edeceği yönünde işaretlerin bulunduğunu kaydetti.

El Nusra’nın “İslam devleti”ni ilan edeceği bilgisini Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) üst düzey bir yetkilisince verildiğini, aynı yetkilinin, El Nusra’nın bu adımı, askeri olarak ÖSO’yu yenerken ve Türkiye ile sınır kapılarını ele geçirirken atacağını söylediği belirtildi.

Haberde “diğer Müslümanları dönek olmakla suçlayan “Takfir” olanlar tarafından, kurulması istenen İslam Devleti”nin büyük olasılıkla tarihinin “en hoşgörüsüz” devleti olacağını, durumunun sonsuz tehlikeleri yaratacağını söyleyen PressTV, “Örneğin Türkiye’nin sınırında yobazlık olacak. Ve milyonlarca mülteci tarafından istikrarsızlaştırılmaktan başka, yakında kendi sınırları içinde de kendi Takfir olacak” iddiasında bulundu.

Türkiye’nin politikasının “ülkenin parçalanmasına yol açabilecek sonuçları doğurabileceğini” öne süren PressTV haberinde şu savlara da yer verildi:

“Ne kadar garip gibi görünse de ABD, İngiltere, Katar, Türkiye, İsrail ve Suudi Arabistan tarafından finanse edilen, takfirin aynı zamanda ABD, İngiltere, Katar ve Türkiye ve evet Suudi Arabistan’da bile birçok düşmanları var. Bu aslında yeni bir şey değil. Usame bin Ladin’in ilk ilan edilmiş düşmanı Suudi rejimi idi, ikincisi ise ABD.”

Odatv.com