Döviz kuru bu çocukları vurdu! CHP’li Gök: Ameliyat için zamanları tükeniyor!

Döviz kuru bu çocukları vurdu! CHP’li Gök: Ameliyat için zamanları tükeniyor!
8 Haziran 2021 09:43

Doğuştan işitme engelli 40 çocuk, duyabilmek için yıllardır beyin sapı ameliyatı olmak için bekliyor. Sağlık Bakanlığı ile cihaz üreten firmaların döviz kurundaki artış nedeniyle anlaşamaması sonucu ameliyatlar 2018 yılında dururken çocuklar için zaman her geçen gün daralıyor.

 

 

CHP Ankara milletvekili Levent Gök, konuyu Meclis gündemine taşıyarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

 

 

Gök önergesinde şunları kaydetti:

 

 

Doğuştan işitme engelli çocukların duyabilmesi için uygulanan beyin sapı implantı ameliyatlarının ücretleri 2018 yılından beri Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından karşılanmamaktadır. Sözü geçen ameliyatlarda kullanılan ve tamamı ithal olan cihazlar SGK tarafından yurtdışından getirilmekteyken, 2 yıl önce döviz kurlarında gerçekleşen yüksek artışların ardından Sağlık Bakanlığı ile cihazları ithal eden firmalar arasında anlaşma sağlanamamış ve ameliyatlar durdurulmuştur.

 

Söz konusu ameliyat çocuklara 4 yaşına kadar uygulanabilmekte, doğuştan işitme engelli 40 çocuğumuz ve aileleri ameliyat olabilmek için gerekli cihazların getirilmesini beklemektedir. Ameliyat için zamanları tükenmekte olan aileler bir kulak için ameliyat ücretinin 120 bin ila 150 bin lira arasında olduğunu belirtmekte, bu denli yüksek tutarlı ödemeleri yapamadıkları için sosyal medya üzerinden yardım istemek zorunda kaldıklarını ifade etmektedirler. Doğuştan işitme engelli çocuklarımızın konuşma ve anlama yetilerini kazanabilmesi için zaman kaybedilmeden ameliyat edilmeleri gerekmekte, geçilmeyen köprü ve yollar ile şehir hastanelerine ödenen ücretler dikkate alındığında bu ameliyatların maliyetlerinin kolaylıkla karşılanabilir olduğu görülmektedir.

 
Bu bilgiler ışığında:

 
1. Doğuştan işitme engelli çocuklarımızın ameliyat için zamanları tükenirken ilgili firmalar ile 2 yıldır anlaşılamamasının sebepleri nelerdir?
2. Doğuştan işitme engelli çocuklarımızın ameliyatlarının yeniden SGK tarafından karşılanmaya başlanacağı tarihi açıklar mısınız?
3. Doğuştan işitme engelli olan ve ameliyat beklediği süreçte 4 yaşını dolduran çocuklarımızın sayısını açıklar mısınız?
4. 2018 – 2021 döneminde ameliyat ücretlerini kendi imkanları ile veya yardım almak suretiyle ödeyerek beyin sapı implantı ameliyatı olan çocuklarımızın sayısını açıklar mısınız?
5. Bir kulak için uygulanan beyin sapı implantı ameliyatının 2017 yılındaki maliyetini açıklar mısınız?
6. 2002 – 2017 döneminde ameliyat ücretleri SGK tarafından karşılanan doğuştan işitme engelli çocuklarımızın sayılarını ve bu ameliyatlar için ödenen ücretleri yıllık temelde açıklar mısınız?