Doğal afet şehitliği diye birşey yok

Doğal afet şehitliği diye birşey yok
20 Ekim 2012 14:13

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Doğal afet şehitliği diye bir şehitlik yok. TSK ve Milli Savunma Bakanlığı gerekli açıklamayı yaptı. Bu kavram üzerinde ailelerin ve şehitlerimizin yıpratılmasını doğru bulmuyorum” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, AK Partili kadın milletvekilleriyle İBB Tanıtım Çadırı’nda kahvaltılı toplantıya katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte İstanbul Sütlüce’deki toplantıya katılan Bakan Şahin, çıkıştaki gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Gazetecilerin, ‘Afyon’daki patlamada şehit olan 25 askerin ‘Doğal afet Şehidi’ sayılmıştı. Nasıl bir çalışma yapılacak?’ sorusuna Şahin, “Bir gazetemizin manşetinde ‘doğal afet şehidi’ sayıldı ile beraber başlayan süreçte, şehit düşenlerin aileleri üzerinde çok ciddi acısını derinleştirdiğini görmekteyim. Doğal afet şehitliği diye bir şehitlik yok. TSK ve Milli Savunma Bakanlığı gerekli açıklamayı yaptı. Orada iç yönetmelik var. Yasa değil. İç yönetmelikte şehitlerimizin defnedilebilmesi için TSK’nın hazırladığı bir iç yönetmelik bu. Afyon’daki şehitlerimiz ile ilgili Başbakanımız ‘aileler mağdur olmayacak, onlar rahat olsunlar Savunma Bakakanlığı gerekli mevzuat çalışmalarını yapıyor’ dedi. Şehit yatınları ve gazilerimiz bizim canımız ciğerimiz. Bunlarla ilgili çok güçlü bir paket çıkardık. Bunu yapan bir iktidarız. Afyon şehitlerimiz ile de kalan süreci aynı anlayışla devam edeceğiz. Bu kavram üzerinde ailelerin ve şehitlerimizin yıpratılmasını doğru bulmuyorum” diye yanıt verdi.