Deprem konutları ihalesi AKP aday adayına gitti!

Deprem konutları ihalesi AKP aday adayına gitti!
4 Mayıs 2024 09:06

Daha önce kamudan milyarlık ihaleler alan şirketler, Hatay’da deprem konutları için toplam 4 milyar bedelli 3 ayrı ihaleyi de kazandı.

 

 
Türkiye’yi yasa boğan 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir yıl geçti rant kapıları da gözler önüne serilmeye başlandı… Sözcü’den Fırat Fıstık’ın haberine göre deprem konutları için Hatay’da yeni ihaleler yapılıyor. Yüzlerce konut ve dükkan inşaatı için 25-26 Nisan’da üç ayrı ihale düzenlendi. Bu ihalelerin toplam bedeli 4 milyar TL. İhaleyi kazananlar ise SRL İnşaat, Ulubol İnşaat ve Binbay Yapı gibi daha önce kamudan milyarlık ihaleler alan şirketler.

 

 

ADRESE TESLİM İHALELER

 

Üstelik bu ihaleler, pazarlık usulüyle belli başlı şirketler çağrılarak yapıldı. Adrese teslim yöntemi uygulandı. İşte ihaleler ve ihaleyi alan şirketler:

■ Hatay Defne 477 konut – 30 dükkan inşaatı:

Alan firma: SRL İnşaat – Araz Ortaklığı

Bedeli: 1 milyar 129 milyon 61 bin TL

■ Hatay Antakya 478 konut-24 dükkan inşaatı

Alan firma: Ulubol İnşaat

Bedeli: 1 milyar 177 milyon 948 bin TL

■ Hatay Antakya 645 konut-76 dükkan inşaatı

Alan firma: Binbay Yapı – İzbat İnşaat Ortaklığı

Bedeli: 1 milyar 696 milyon 956 bin TL.

 

 

İhaleyi alan firmalardan SRL İnşaat şirketi Trabzon Oflu Sarıalioğlu ailesinin şirketi. Daha önce Ankara, Antalya millet bahçeleri, konut ihaleleri ve adliye binası yapım işini almıştı. Antakya’daki ihaleyi alan Ulubol İnşaat’ın kurucusu Nuri Elibol ise Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e yakınlığıyla bilinen ve onun döneminde Ankara’da çok sayıda ihale alan biri. Diğer ihaleyi kazanan Binbay Yapı şirketinin başındaki Bedrettin Binbay da AKP’den milletvekili aday adayı olmuş bir isim. Şirketin kamudan aldığı ihaleler 4 milyar TL’nin üzerinde.