CHP’nin ürkek, korkak tavırları yüzünden…

CHP’nin ürkek, korkak tavırları yüzünden…
1 Eylül 2023 08:57

CHP Milletvekili Seyit Torun, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Anıtkabir’deki törene alınmadı.Konuyu bugün köşesine taşıyan Sözcü yazası Deniz Zeyrek, CHP’li başka vekillerin de Anıtkabir’e alınmadığını ve hatta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun bile törene “akreditasyon” kartıyla katıldığını yazdı.

 

Fotoğraf: CHP Fotoğraf Servisi

 

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, Anıtkabir’in önünden çektiği ve sosyal medya hesabından yayınladığı videoda 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki devlet erkanının katıldığı törene alınmadığını paylaştı.

 

Seyit Torun, çektiği videoda, “Şu anda Anıtkabir’e girmek için uğraşıyorum. Cumhurbaşkanı gelecek diye her tarafı kesmişler. Ve maalesef şu anda 30 Ağustos törenlerine giremiyorum. Ne ana kapıdan girebiliyorum ne bundan. Halkından bu kadar korkan lider olabilir mi? 30 Ağustos törenleri için, milletin temsilcisi olarak maalesef engelleniyorum. Bunu kabul etmek mümkün değil” dedi.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek ise bu konuyu bugünkü köşesine, “Akreditasyon saçmalığı” başlığıyla taşıdı. Akreditasyon düzenlemesini eleştiren Deniz Zeyrek, CHP’nin bu durum karşısındaki sessizliğini de eleştirdi.

 

 

Deniz Zeyrek’in yazısı şöyle:

 

 

“Cumhuriyetimizin 100. yılını yaşadığımız şu günlerde ülkeyi yönetenler saçma sapan bir akreditasyon uygulamasında ayak diretiyor.

İşi o kadar ileri götürdüler ki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında CHP milletvekillerini dahi Anıtkabir’deki törenlere almadılar.

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, video çekerek başına gelenleri sosyal medyadaki izleyenleriyle paylaştı. Öğrendim ki 30 Ağustos törenine katılmak için Anıtkabir’e giden başka CHP milletvekilleri de aynı akıbetle karşılaşmış.

Anamuhalefet partisi lideri olarak protokolde yeri olan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu dahi ‘akreditasyon kartıyla’ Anıtkabir’e girebilmiş.

Düşünebiliyor musunuz?

Milletin oyuyla seçilmiş, milletvekili olmuşsunuz. 85 milyonu TBMM’de temsil eden 600 kişiden birisiniz.

Türkiye’nin kurtuluş savaşını sona erdiren büyük zaferin yıl dönümünde, o zaferin mimarı Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahına gidiyorsunuz ve Cumhurbaşkanlığı Koruma ekibinde olduğunu söyleyen bir polis ‘listede adınız yok, giremezsiniz’ diyerek sizi oraya almıyor.

İşinize gelince ‘milli irade’ deyip duracaksınız, gelmeyince de sadece bir polis memuru dikerek milli iradeyi kapıda bırakacaksınız!

Nerede görülmüş?

 

 

SORUMLUSU SADECE İKTİDAR DEĞİL!

 

 

Bu olaylar neden bu kadar kolay yaşanıyor biliyor musunuz?

Muhalefetin, özellikle de CHP’nin ürkek, korkak tavırlarından…

Bir polis memuru CHP milletvekillerini Anıtkabir’e sokmayınca başta Grup Başkanı Özgür Özel olmak üzere TBMM’deki bütün CHP Grubu o sabah Anıtkabir’in kapısına yığılsa, Anıtkabir komutanı, o yetmiyorsa Kara Kuvvetleri Komutanı’nı, o da yetmiyorsa Genelkurmay Başkanı’nı oraya çağırsa ve ‘Ne hakla kardeşim. Milli iradeye bunu yapamazsınız’ dese, bakın bir daha tekrarlayabiliyorlar mı?

Sadece bu olay mı?

Muhalefet her konuda aynı.

Bakın Motorlu Taşıtlar Vergisi, iktidarın beceriksiz ekonomi politikaları nedeniyle halktan ikinci defa tahsil edilecek.

CHP ilgili yasal düzenleme iptal edilsin diye Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

MTV’nin son ödeme tarihi de 7 Eylül’e ertelendi. İnsanlar AYM kararını bekliyor.

Muhalefet temsilcileri sosyal medyada mesaj paylaşmakla yetiniyorlar.

Oysa kitlesel olarak gidip AYM’ye çağrı yapsalar, hadi onu gözleri yemedi, bir heyet oluşturup AYM’nin kapısını çalıp ‘7 Eylül’den önce bu işi çözseniz, mağduriyetleri önleseniz2 deseler ne kaybeder?

Bilakis, insanlar da muhalefet partileri de kazanır.

Bu muhalefet anlayışıyla Cumhur İttifakı daha çok iktidarda kalır!

 

 

OLMASI GEREKEN

 

 

Türkiye’de siyasetin en önemli sorunlarından biri de Siyasi Partiler Yasası’dır.

Ülkede gücü ve yetkiyi ele geçiren yöneticiler nasıl o gücü ve yetkiyi sonuna kadar kullanıyorsa, siyasi partilerde de yönetimi ele geçirenler her şeyi belirliyor.

Milletvekillerini ve belediye başkanlarını genel merkezler (daha da basitleştirmek gerekirse genel başkanlar); mahalle, ilçe ve il delegelerini ise milletvekili ve belediye başkanları belirliyor. Haliyle ortaya şöyle bir kısır döngü çıkıyor:

Genel başkan, milletvekili ve belediye başkanlarını, milletvekili ve belediye başkanları genel başkanı belirleyip duruyor. Mevcut lider herhangi bir nedenden dolayı bırakmadıkça da bu döngü bir türlü sonlanmıyor.

31 Mart 2024 günü yapılacak yerel seçimlerde de adaylar büyük ihtimalle genel merkezler, daha doğrusu liderler tarafından belirlenecekler.

Oysa parti içi demokrasinin güçlenmesi, adayların parti tabanlarınca belirlenmesi, o partilerin seçimlerdeki başarının da anahtarı olabilir.

HDP (ve Yeşil Sol Parti) 14-28 Mayıs seçimleri sonrasında tabanında geniş çaplı bir araştırma yapmış ve bu gerçekle yüzleşmiş.

Partinin tabanından, yönetimin özeleştiri yapmasını da gerektirecek çok önemli tespitler gelmiş ve bunlar yaklaşık 3000 sayfalık bir metinde toplanmış.

Bu çalışmanın sonunda yerel seçimlerle ilgili önemli bir karar alınmış.

HDP (Yeşil Sol Parti) yerel seçimler öncesinde yerelde sandıklar koyarak adaylarını partinin kayıtlı üyelerine belirletecek. Sandıklar, bağımsız sivil toplum örgütlerinin denetiminde kurulacak ve sayımlar onların gözetimde yapılacak.

Bu oylamalar sayesinde İstanbul, İzmir, Mersin, Adana gibi illerde CHP’nin adaylarının ortak aday olarak desteklenip desteklenmemesi meselesine de bizzat HDP üyeleri karar verebilir.

Bazı durumlarda tabanın yönetimlerden daha akılcı hareket ettiği kesin.

İstanbul’un Adana’nın, Mersin’in, Antalya’nın AK Parti’ye kaptırılmaması için HDP tabanı ‘ortak aday’ diyebilir.

Dilerim HDP bu sınavı geçer ve CHP başta olmak üzere bütün partilere örnek olur.”