CHP’li Tutdere: Kuru tarıma mahkûm edilen köylerdeki tarımsal faaliyetler bitme noktasına geldi!

CHP’li Tutdere: Kuru tarıma mahkûm edilen köylerdeki tarımsal faaliyetler bitme noktasına geldi!
24 Mayıs 2021 10:10

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Adıyaman’ın köylerini karış karış gezmeye, yıllardır ihmal edilen sorunları yerinde tespit ederek köylüleri dinlemeye devam ediyor.

 

 

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, CHP Adıyaman İl ve İlçe Örgütleriyle birlikte Adıyaman’ı en ücra ücra köşesindeki köylerine kadar adım adım gezmeye devam ediyor

Ziyaretler hakkında değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Tutdere, “İktidar tarafından yıllardır ihmal edilen köylerimizi ziyaret ediyor, köylerimizin sorunlarını yerinde inceliyoruz. Köylüleri sorunları tek tek not alarak ilgili kurumlara da bu sorunları iletiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 

Kuru Tarıma Mahkûm Edilen Köylerdeki Tarımsal Faaliyetler Bitme Noktasına Geldi

 

 

Milletvekili Tutdere; Kuyulu, Burç, Malpınarı, Akpınar, Bebek, Akdere, Palaş, Ağcin, İpekli, Kızılcapınar, Karahöyük, Kızılcahöyük, İncebağ, Sarıharman,İncebağ, Gölpınar,Paşamezrası, Örümce ve Yarmakaya köyleri ile Merkez ilçeye bağlı Kömür Beldesi ve Kahta ilçesine bağlı Bölükyayla Beldesi’ne ziyaretler gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen ziyaretler sırasında tütün sorunu başta olmak üzere hayat pahalılığı, işsizlik ve yoksulluk gibi ortak sorunlarını dile getiren köylüler, iktidarın sulama projelerini tamamlayamamasından dolayı susuz tarım yapmaya mecbur bırakıldıklarını, bu sene etkili olan kuraklığın da etkisiyle köylerdeki tarımsal faaliyetlerin neredeyse bitme noktasına geldiğini aktardılar.

 

 

İktidarın Beceriksizliğini Adıyamanlı Hemşehrilerim Çekmek Zorunda Değil

 

 

Ziyaret edilen köylerdeki vatandaşların tütün sorunu başta olmak üzere hayat pahalılığı, art arda gelen zamlar, işsizlik ve yoksulluktan dertli olduklarını ifade eden Tutdere, “Ziyaret ettiğimiz köylerimiz suyun kenarında olmasına rağmen suya hasret bırakılmıştır.” diyerek köylülerin feryatlarını dile getirdi.

Milletvekili Tutdere, “Adıyaman’ın bereketli topraklarını, etrafı sularla çevrili olmasına rağmen suya hasret bırakılan köylerimizi tek tek ziyaret ettik. Adıyaman’ın dört bir yanında olduğu gibi, bugün ziyaret ettiğimiz köylerimiz de sulama projelerinin tamamlandığı ve topraklarının suyla buluşacağı günü hasretle bekliyorlar. Suyun yanı başında kurulu olan, bereketli topraklara sahip bu köylerimiz sulama projeleri bitirilmediği için kuru tarım yapmak zorunda bırakılıyorlar. Bu köylerimiz aynı zamanda tarımsal sulamada kullanılan elektrik indiriminden de faydalanamıyorlar. Yani iktidar köylülerimize ne suyunu veriyor ne de maliyetlerini azaltmak için bir adım atıyor. İktidarın bu beceriksizliğini Adıyamanlı hemşehrilerimiz çekmek zorunda değil. İktidar Adıyamanlı çiftçilerimizi rahatlatacak adımları bir an önce atmalı, Adıyamanlı çiftçilerimiz artık rahat bir nefes almalı” dedi.

 

 

CHP İktidarında Adıyaman’ın Tüm Sorunlarını Çözeceğiz

 

 

Milletvekili Tutdere Adıyaman’ın sorunlarının takipçisi olmaya devam edeceklerini dile getirerek “Akpınar köyümüzde yapılması planlanan Akpınar Göleti ve Sulama Projeleri ile Bebek köyümüzde yapılması planlanan Bebek Pompaj Sulama Projesine ilişkin olarak Tarım ve Orman Bakanlığı’na soru önergesi vererek köylülerimizin sorunlarını ileterek projelerin bilgisini talep etmiştik. Aynı şekilde Kömür Beldemizde yaşanan lise sorununu Millî Eğitim Bakanlığı’na soru önergesi vererek iletmiş, en kısa sürece bir çözüme kavuşturulmasını bakanlıktan talep etmiştik. Köylerimizin ve köylülerimizin sorunlarını Valilik başta olmak üzere gerek TBMM’de gerekse ilgili bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunarak çözümü için mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Tutdere ayrıca, “En yakın seçimde milletten alacağımız yetkiyle iktidara geldiğimizde Adıyaman’ın mevcut tüm sorunlarını çözecek, Adıyamanlı hemşerilerimizin yüzünü yeniden güldüreceğiz. CHP iktidarında Adıyaman’ın bereketli topraklarını suyla buluşturacak, Adıyamanlı hemşerilerimiz suya olan hasretine son vereceğiz.” dedi.