CHP’li Saral: Trabzon sosyal ve tercih edilir bir cazibe merkezi olacak!

CHP’li Saral: Trabzon sosyal ve tercih edilir bir cazibe merkezi olacak!
29 Mart 2024 12:01

Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hasan Süha Saral, Trabzon’un tarih, turizm ve kültür açısından sahip olduğu öneme değindi.

 

Samimi ve etkili temasları, vatandaşlar tarafından ilgi görüyor, doğallığı ve hizmet etme isteği, Trabzon’da büyük bir umut ve heyecan yaratıyor. Hasan Süha Saral şehrin tarihi açıdan sahip olduğu önemi vurgulayarak, “Trabzon’u Trabzon yapan değerlere sahip çıkacağız, şehri bu değerler etrafında inşa edip yaşar hale getireceğiz. Trabzon, Anadolu’nun köklü tarihi mirasa sahip şehirlerinin başında geliyor ve kadim bir şehirdir.Ancak bu tarihi miras, bugüne kadar gerektiği ölçüde gün yüzüne çıkarılamamış ve tanıtılamamış durumda. Bu bağlamda, Trabzon ili sınırları içindeki tarihi ve kültürel varlıkların envanterinin oluşturulması ve bu köklü mirasın gerek ulusal, gerekse uluslararası alanda etkin bir şekilde tanıtılması ve Trabzon’un bir turizm merkezi haline getirilmesi elzem bir konudur. Bu doğrultuda gereken çalışmaları ivedilikle başlatacağız. İl sınırları içindeki cami, çeşme, hamam ve bunların yanı sıra hanlar, kiliseler, köprüler, manastırlar, su kemerleri, surlar, türbeler, tarihi kamu binaları, konaklar gibi bütün kültür envanterlerini ve çevresini turizme kazandıracağız. En eski bölümü M.Ö. 4. yüzyıla uzanan Trabzon kalesi ve surlarının kentin kültürel mirasına kattığı değeri korumak hedefiyle restorasyon çalışmalarını dayürüteceğiz. Sahil bandında yaratılacak etkinlik alanları ile kıyılar kültürel yaşamın merkezi haline gelecek.” dedi.

 

 

TRABZON SOSYAL VE TERCİH EDİLİR BİR CAZİBE MERKEZİ OLACAK

 

 

CHP Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hasan Süha Saral Trabzon’un kültür turizmi açısından da çok değerli bir yer olduğunu belirterek, “Tarihi-kültürel mirasın yanı sıra deniz turizmi, kış turizmi, ekoturizm, doğa, gastronomi, sağlık vb gibi alanlarda geliştirilecek farklı kültür rotaları ile tüm yıla yaygın bir turizm çeşitliliği sağlanacak. Tüm ilçelerde tescilli eserlerin, sivil mimarlık örneklerinin yenilenmesi için Kültürel Miras Fonu oluşturacak. Ata yadigarları kaybedilmeyecek. Yöresel gösteri sanatları, anlatılar, yemekler ve el sanatları gibi somut olmayan kültürel mirasın korunmasına ve aktarılmasına katkı sağlayacak uygulamalar belediye aracılığı ile desteklenecek ve hayata geçirilecek.Yaylalardan kent merkezlerine uzanacak festival, şenlik ve etkinlikler ile Trabzon, bölgede yükselen bir cazibe merkezi haline gelecek. Köylerde kurulacak Gezici Tiyatro ile başta çocuklar ve gençler olmak üzere kırsal bölgelerde halkın kültürel etkinliklere katılımının artması sağlanacak.” ifadelerini kullandı.

 

 

ULUSLARARASI KONGRE VE FUAR TURİZMİ

 

 

CHP Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hasan Süha Saral konuşmasına, “Gerçekleşecek fuar ve organizasyonlarla başta kentte faaliyette bulunan firmalar olmak üzere, yerlifirmalarımızın ürünlerini uluslararası pazarda tanıtmaları ve ticaret hacimlerini genişletmeleri sağlanacak. Spor turizmi alanında da lider şehir konumuna getirilerek, sporun kent ekonomisine katkısı artırılacak.” diyerek devam etti.

 

Programını Çömlekçi Mahallesi ve dolmuş durağı, sanayi siteleri ve fabrikalarla ilerleten Saral’a, CHP İl Yönetimi de eşlik etti. İftar öncesi HaberCuk sitesine ziyarette bulunan Saral, iftar sonrası programını önce Sotka Mahallesi ve ardından 61 Saat’teki canlı yayına giderek sonlandırdı.