CHP’li Şahbaz’dan Sağlık Bakanlığı’na çağrı: Ya bu eksikliği giderin ya da CHP’li belediyelere devredin

CHP’li Şahbaz’dan Sağlık Bakanlığı’na çağrı: Ya bu eksikliği giderin ya da CHP’li belediyelere devredin
8 Mayıs 2024 05:18

CHP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, sağlık emekçilerinin fedakârca çalışmalarına rağmen çocuklarının bakımı konusunda mağdur edildiğini belirterek, Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulundu. Genel Başkan Yardımcısı Şahbaz, “Sağlık çalışanlarımızın çocuklarına kreş açmak Bakanlığın görevidir. Ya bu eksikliği giderin ya da beceremiyoruz deyin CHP’li belediyelere bu görevi devredin.” dedi

 

 

Dr. Zeliha Aksaz Şahbaz, partisinin sağlık emekçilerinin yanında olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

 

 

“Ülkemizde 1 milyondan fazla sağlık çalışanı var. Bunlar, gece gündüz demeden, fazla mesai yaparak, uykusuz geceler geçirerek görev başındalar. Hastalarımızın sağlığı için büyük bir özveri içindeler. Ancak Sağlık Bakanlığı, kendi personelinin temel taleplerinden biri olan kreş ihtiyacını karşılayamamaktadır.

Hastaneleri devasa ticari merkezlere dönüştüren Sağlık Bakanlığı, kendi emekçilerinin çocuklarına maalesef yer açamamaktadır. Bakanlığa bağlı bilinen sadece 55 kreş mevcuttur. Bu rakam düpedüz skandaldır! Büyükşehirlerde kreş maliyetleri 20 bin lirayı aşarken, Sağlık Bakanlığı personeline bu imkânı sunmamaktadır. Bu durum, büyük bir çelişki ve haksızlıktır.

Emeğini, alın terini ülkemizin sağlığı için harcayan sağlık çalışanlarımızın taleplerini karşılamak öncelikle Bakanlığın görevidir. Biz CHP olarak sağlık çalışanlarımızın haklı talepleri yerine gelinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz. Eğer Sağlık Bakanlığı harekete geçmezse, CHP’li belediyeler hastane yakınlarında kreş ve anaokulları açabilmek için izne ihtiyaçları var. Bu sorun bir an önce sağlık çalışanlarımızın gündeminden çıkarılmalı, kreş ve bakım evleri planlaması derhal yapılmalıdır.”