CHP’li Öztunç: İşsizlik en yüksek noktada!

CHP’li Öztunç: İşsizlik en yüksek noktada!
1 Mart 2024 08:58

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, TÜİK’in açıkladığı işsizlik verilerinin de enflasyon rakamları gibi sokağın gerçeğini yansıtmadığını, Türkiye’de işsizliğin en yüksek noktada olduğunu vurgulayarak, “Haftada bir saat çalışanlar bile TÜİK tarafından işsiz sayılmıyor. Gerçek işsizlik bugün yüzde 24.7’dir. TÜİK’in enflasyon hesabı ile hissedilen enflasyon hesabı arasında nasıl uçurum varsa, işsizlik rakamlarında da aynı durum var. O nedenle TÜİK bir de hissedilen işsizliği açıklasın” dedi.

 

 
CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, yaptığı yazılı açıklamada, ekonomik kriz ve yüksek enflasyon ortamında işsizliğin en yıkıcı sorun olduğuna dikkat çekti. 2023 yılında 1 milyon 433 bin kişinin işinden çıkarıldığı için işsizlik ödeneği almak üzere İşsizlik Sigortası Fonu’na başvuruda bulunduğunu kaydeden Öztunç, “İşsiz kalanların sayısı 2022 yılına göre 7,4 milyondan 8,8 milyona çıktı. 2023 yılında en az 1 milyon 433 bin kişi işini kaybetti. Sadece Ocak 2024’te işinden çıkarılan 151 bin 737 kişi işsizlik ödeneği alabilmek umuduyla İşsizlik Sigortası Fonuna başvurdu. Ancak 84 bin 302 bin kişiye işsizlik ödeneği bağlandı. Yani işsiz kalan iki kişiden biri işsizlik maaşından da yararlanamadı” dedi. Öztunç, şunları söyledi:

 

 

GERÇEK İŞSİZLİK YÜZDE 24,7

 
“TÜİK, sadece iş arayan işsizleri işsiz kabul ederek hesapladığı işsizlik oranını Aralık 2023 ayı için yüzde 8,8 olarak açıkladı. Haftada ücret karşılığı sadece bir-iki saat çalışan, ancak daha uzun süre çalışmak istediği için yeni veya ikinci bir iş arayanları işsiz kabul etmiyor aksine istihdamda yani iş-güç sahibi olarak gösteriyor. İstihdamda gözüken 32 milyon 56 bin kişinin 2 milyon 667 binini bu durumdakiler oluşturuyor. Sadece iş arayanlar işsiz ve haftada bir saat bile çalışanlar istihdamda gibi kabul edilince işsizlik azalıyormuş 3 milyon 98 bine düşmüş gibi gözüküyor. Ancak zamana bağlı eksik istihdam ve iş bulma umudunu kaybedenlerle birlikte bakıldığında ise tam tersi bir sonuçla karşılaşılıyor. Gerçek işsizlik oranı ise pandemi döneminden sonraki en yüksek noktasına çıkarak yüzde 24,7 oldu. Türkiye ağır bir işsizlik baskısı altında.”

 

 
GERÇEK GENÇ İŞSİZLİĞİ YÜZDE 32,3, GENÇ KADIN İŞSİZLİĞİ İSE YÜZDE 41,1!

 

 

TÜİK’in, işsiz ama iş bulma umudu olmadığı için son dört haftada iş aramamış 3 milyon 890 bin vatandaşa da işsiz demediğini belirten Öztunç, şöyle devam etti:

 
“İş arayan 3 milyon 98 bin işsizi, haftada bir-iki saat çalışan ama daha uzun süre çalışmak için iş arayan, 2 milyon 667 bin kişiyi ve iş bulma umudu kalmadığı için iş aramayan 3 milyon 890 bin kişiyi bir araya getirdiğimizde 9 milyon 655 bin kişilik muazzam bir işsizler ordusu ortaya çıkıyor. Yüzde 8,8 denilen işsizlik oranının gerçeği ise yüzde 24,7’ye yükseliyor. Gerçek işsizlik son 21 ayın, yani pandemiden sonraki dönemin en yüksek seviyesinde seyrediyor. İşsizliği olduğundan düşük gösteren eksik istihdamdakiler, istihdamın da ne ölçüde kalitesiz olduğunu da gösteriyor. Aralık 2023 itibariyle istihdamın yüzde 8,8’ini zamana bağlı eksik istihdamdakiler oluşturuyor. Gerçek genç işsizliği yüzde 32,3, genç kadın işsizliği yüzde 41,1’e çıktı. Gençler işsiz, gençler umutsuz.”