CHP’li Öztunç: O gemi İzmir’e sokulmayacak!

CHP’li Öztunç: O gemi İzmir’e sokulmayacak!
6 Ağustos 2022 09:46

İzmir Aliağa’da sökümü için izin verilen asbestli gemi Sao Paulo’nun kente getirilmemesi için Gündoğdu Meydanı’nda düzenlenen mitinge katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, “İzmirli nasıl ki birlerini geldiği gibi gönderdiyse o gemiyi de o gemiyi getirenleri de geldiği gibi göndermeyi bilir. O gemi geldiği gibi gidecek. El ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz, onlar kaybedecekler” dedi.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın sökümü için izin verdiği yüzlerce ton asbest barındırdığı iddia edilen Brezilya donanmasına ait Sao Paulo savaş gemisinin İzmir’e getirilmemesi için Gündoğdu Meydanı’nda miting yapıldı.

Moğollar Grubu’nun konser verdiği mitinge CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç; odalar, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile binlerce yurttaş katıldı.

 

 

ÖZTUNÇ: “EY ERDOĞAN ELİNİ İZMİR’DEN ÇEK”

 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç, AKP hükümetini eleştirerek şunları söyledi:

 

“Gönül isterdi ki bugün burada Moğollar’ı keyifle dinleyelim. Ancak maalesef birileri yine bir yerlerden para için, 3-5 dolar için düğmeye bastı. Biz bugün burada hem Moğollar’ı dinliyoruz hem de isyanımızı dile getiriyoruz. AK Parti hükümeti parayı bitirdi. 128 milyar doları buharlaştırdı. Kasada ne varsa, yediler bitirdiler. Arazileri sattılar, ormanları ormanları yağmaladılar, bütün kuşlar bitti sıra leyleğe geldi misali. Şimdi de İzmir’i dünyanın çöplüğü ve hurdalığı yapmak istiyorlar. İzmir, dünyanın hurdalığı olmayacak. Ama yakında, en geç 10 ay sonra AK Parti hurdalık olacak, hurdaya çıkacak. Moğollar “Bir şey yapmalı” diyor. Evet bir şey yapmalı. Ne yapmalı?

 

 

O gemi, Türk kara sularına girmemeli. O gemiyi İzmir’e, Aliağa’ya sokmamalıyız. Bu bir başlangıç. Gün gelir, eğer o gemi gelirse bu meydan dolar. İzmirli nasıl ki birlerini geldiği gibi göndendiyse o gemiyi de o gemiyi getirenleri de geldiği gibi göndermeyi bilir. Biz sonuna kadar bu mücadelede hep beraber birlikteyiz. Madenler üzerinden ormanlarımızı kesmek istiyorlar, siyanürlü havuzlarla topraklarımızı zehirlemeye çalışıyorlar. Bu gemi İzmir’e sokulmayacak. Efendim, “Tonlarca değil de 9 ton var da şöyle de böyle de” Murat Kurum ve Erdoğan’a açık çağrı… Ey Tayyip Erdoğan elini İzmir’den çek. Ey Tayyip Erdoğan elini Türkiye’nin incisi İzmir’den çek. Çünkü İzmirli dik durmayı bilir. Sandıkta nasıl yapıyorsa o gemi geldiğinde de gereğini yapmayı bilir. Başkanım “30-40″ gün dedi. Bugünden itibaren mücadeleyi büyüterek devam ettireceğiz. Emin olun, inanın. Türkiye’de de her şey çok güzel olacak. O gemi geldiği gibi gidecek. El ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz, onlar kaybedecekler.”