CHP’li Karabat: TOKİ sosyal konutları, milyonluk projeye döndü!

CHP’li Karabat: TOKİ sosyal konutları, milyonluk projeye döndü!
9 Aralık 2023 09:51

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, TOKİ’nin 2019 yılında “sosyal konut” olarak başlattığı projenin, yurttaşlar için hayal kırıklığına dönüştüğünü anlattı.

 

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özgür Karabat, 2019 yılında AKP’nin büyük kampanyalarla başlattığı “100 Bin Sosyal Konut Projesi”nin son durumunu gözler önüne serdi. Karabat, 4 yıl geçmesine rağmen ilerlemeyen projenin Tuzla ilçesindeki bölümünde yeni fiyatlamanın yapıldığını ve yurttaşlara 15-21 bin arası ödemeler çıkarıldığını söyledi.

Karabat “Dar gelirlilerin bu ödemeyi yapabilmesi mümkün değil. Aylık taksitler asgari ücretin çok üzerinde. Böyle sosyal konut olmaz. TOKİ rant peşinde projeler peşinde koşacağına vatandaşa vatandaşa gerçek anlamda sosyal konut inşa etmeli” ifadelerini kullandı.

 

 

Karabat’ın açıklamaları şöyle:

 

Cumhuriyet tarihinde ilk defa barınma ve nitelik beslenme krizi çıkaran AKP, sorunları büyütmekten öteye gidemiyor. Şimdi de sosyal konut yapıyorum diye vatandaşın aklıyla dalga geçiyor. TOKİ’nin 2019’da başlattığı “100 Bin Sosyal Konut Projesi” için İstanbul Tuzla’da 5.750 konut yapılacaktı. 4 yıl geçti proje ilerlemiyor. Sözde 1-1,5 yıl içinde bitecekti!

 

 

Dar gelirli vatandaşlar barınma krizi ile cebelleşirken, AKP umut tacirliği yapıyor. Halka yalan söylemekten utanmıyorlar. Tek tek anlatalım…

2019’da proje ilan edildiğinde Erdoğan ne demişti: “Bu projelerle vatandaşlarımıza yüzde 10 peşinatın ardından kalan tutarın tamamı için aylık 894 liradan başlayan taksitler ve 240 aya varan vadelerle ev sahibi olma imkânını sağlayacağız.” Proje ilan edildiğinde o dönemki hesaplamalarla 2+1 ve 3+1 evlerin fiyatları 200 bin TL civarındaydı. Başta Erdoğan olmak üzere AKP’li Bakanlar Murat Kurum ve Berat Albayrak, öve öve bitiremiyorlardı. Kira öder gibi ev sahibi olunacağını söylüyorlardı. Şimdi Tuzla’daki biten kısım için yeni fiyat listesi yapıldı. 2+1 evlerin fiyatları 2,7 milyon-3,5 milyon TL, aylık taksitleri de 13 bin-17 bin TL arasında değişiyor. 3+1 evlerin fiyatları 3-4 milyon TL civarında. Aylık taksitler de 15 bin-21 bin TL arasında değişiyor.

 

TOKİ mağduru vatandaşlar isyan ediyor. 4 yıl boyunca oyalandılar, şimdi de kendilerine birkaç milyon liralık evlerin satılmasını kabul edemiyorlar. Ödeme durumları da yok. Çoğu vazgeçiyor. Dar gelirlilerin bu ödemeyi yapabilmesi mümkün değil. Aylık taksitler asgari ücretin çok üzerinde. Böyle sosyal konut olmaz. TOKİ rant peşinde projeler peşinde koşacağına vatandaşa vatandaşa gerçek anlamda sosyal konut inşa etmeli.”