CHP’li Hakverdi: Külliye’de çalışan kamu personeline elden para mı dağıtılıyor?

CHP’li Hakverdi: Külliye’de çalışan kamu personeline elden para mı dağıtılıyor?
7 Aralık 2021 12:10

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Çalışan Kamu Personellerine Elden 5.500’ er TL Verildiği İddialarını Yazılı Bir Soru Önergesi İle Fuat Oktay’a Sordu.

 

 

 

Hakverdi, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Bu iddialar eğer doğru ise, beraberinde birçok soru da gündeme geliyor. Öncelikle külliyede çalışanların diğer kamu personellerinden ayrıcalığı nedir? Muhasebeleştirilmeden elden dağıtılan bu para hangi karara dayanılarak ve nerenin bütçesinden karşılanmıştır? Bu soruların Cumhurbaşkanı tarafından ivedi olarak cevaplandırılması ve kamuoyunun aydınlatılması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

 

Milyonlarca Asgari Ücretli, Kamu Çalışanı Ve Emekliler Açıklanacak Zam Oranını Beklerken Külliyede Çalışanlara El Altından Kıyak Mı Çekiliyor?

 

 

Hakverdi, verdiği önergede; “Türkiye, iktidarınızın yanlış politikaları sonucu ekonomik olarak çok zor bir sürecin içerisine itilmiştir. Yüksek enflasyon, insanların alım gücünü düşürürken, TL karşısında aşırı değerlenen döviz ise; ülke olarak borçlarımızı neredeyse son bir yılda ikiye katlanmıştır. İktidarın yeni politikası nedeniyle, ne yazık ki vatandaşlarımız düşük ücretli köleler haline getirilmiştir.

 

 

Tüm bu buhranın sonucunda işsizlik bir yandan hızla artarken, neredeyse her kalem mal ve hizmete de zam üstüne zam gelmiş ve gelmeye devam etmektedir. Bu sürecin sonucunda ise milyonlarca asgari ücretli çalışan, işçi, memur ve emekli açlık sınırının altında aldığı aylıklarla geçinmeye çalışmakta ve çok zor günler geçirmektedir.

 

 

Henüz asgari ücrete, memur ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zamlar belirlenmemiş ve kimseye hiçbir ödeme yapılmamışken, bir kamu kurumu olan ‘Külliye’ çalışanlarına geçtiğimiz hafta 5.500’er TL elden para ödendiği iddia edilmektedir.” ifadelerini kullanarak Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’a cevaplandırması için şu soruları yöneltti.

 

 

Son 2 hafta içinde külliyede çalışan personellere, adı ne olursa olsun elden nakit para ödemesi yapılmış mıdır?
Ödeme yapılmışsa tutar ne kadardır? Yasal olmayan bu ödeme hangi kaynaktan karşılanmıştır? Bu ödemeler yapılırken örtülü ödenek kullanılmış mıdır?
Bu ödemeler doğru ise, kamuda çalışan tüm işçi ve memurlara bu tutarda bir ek ödeme yapılmasına dair karar almayı düşünüyor musunuz?