CHP’li Gök’ten Bakan Selçuk’a: Öğretmenlerin aşılanması ne zaman tamamlanacak?

CHP’li Gök’ten Bakan Selçuk’a: Öğretmenlerin aşılanması ne zaman tamamlanacak?
10 Mart 2021 10:47

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un öğretmenlerin aşılanmasına başlandığını duyurmasına rağmen köy okullarındaki öğretmenlerin dahi aşılanması bitmeden 2 Mart’ta tüm kademelerde yüz yüze eğitime geçildi.

 

 

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Ankara milletvekili Levent Gök Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

 

Gök önergesinde şunları kaydetti:

 

Covid-19 önlemlerinin gevşetilmesiyle 2 Mart 2021 tarihinde ülke genelinde çok sayıda okulda yüz yüze eğitime başlanmıştır. Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk 24 Şubat 2021 tarihinde yaptığı açıklamada öğretmenlerin aşılanmasına başlandığını ve ülke genelinde 1 milyon 249 bin öğretmenin aşılanacağını açıklamıştır. Aradan geçen süreçte köy okullarında görev yapan öğretmenlerin bir kısmına aşı uygulandığı öğrenilmiş, örgün öğretimde görev yapan öğretmenlerin aşılanmasına başlanmadığı anlaşılmıştır. Yüz yüze eğitime geri dönülmesiyle çok sayıda öğrenci ile iletişime geçen ve görevleri gereği öğrenciler ile sürekli temas halinde olan öğretmenlerimiz yüksek risk altındadır. Öğretmenlerimiz öğrenciler, meslektaşları ve aileleri ile aynı mekanları paylaşmakta, herhangi bir ortamda bulaşması muhtemel virüs sebebiyle öğrencilerin aileleri de dahil olmak üzere onlarca insanın sağlığı tehlikeye atılmaktadır. Eğitimin bütün paydaşlarının korunması için öğretmenlerin aşılama hızının acilen artırılması gerekmekte, okullardaki bulaş riskinin minimize edilmesi beklenmektedir.

 
Bu bilgiler ışığında:
1. 24 Şubat – 9 Mart 2021 döneminde Covid-19 aşısı uygulanan öğretmenlerimizin sayısını açıklar mısınız?
2. 24 Şubat 2021 tarihinde öğretmenlerimizin aşı listelerinin Sağlık Bakanlığınca hazırlandığını açıklamıştınız. Söz konusu aşı listelerini açıklar mısınız?
3. Aşı programlarının hazır olmasına rağmen öğretmenlerimizin aşılama hızının oldukça düşük olmasının sebepleri nelerdir?
4. Öğretmenlerimizin aşı uygulamalarının tamamlanacağı tarihi açıklar mısınız?
5. Yüz yüze eğitim uygulamasının başlangıcından itibaren Covid-19 bulaşına maruz kalan öğretmenlerimizin sayısını açıklar mısınız?
6. Yüz yüze eğitim uygulamasının başlangıcından itibaren Covid-19 bulaşına maruz kalan öğrencilerimizin sayısını açıklar mısınız?