CHP’li Gök: Afrin’den gelen tarım ürünleri yerli üreticiyi zor durumda bırakıyor!

CHP’li Gök: Afrin’den gelen tarım ürünleri yerli üreticiyi zor durumda bırakıyor!
15 Mayıs 2021 10:02

Suriye’nin Afrin bölgesinden üretilen firik buğday, kaçak olarak yurda sokulup yerli üreticinin maliyetinin yaklaşık yarı fiyatına iç piyasaya sunuluyor. Firik hasadına başlayan üretici, sorunun zeytinyağında olduğu gibi büyümeden çözüme kavuşturulmasını bekliyor.

 

 

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Ankara milletvekili Levent Gök, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde şunları kaydetti:

 

 

Suriye’nin Afrin bölgesinden gelen tarım ürünleri yerli üreticimizi ve tüccarımızı zora sokmaktadır. Dâhili İşletme Rejimi kapsamında bölgeden gelen ve yurtdışına gönderilmesi gerekirken iç piyasaya sürülen zeytinyağının yarattığı sorun devam ederken Afrin’den gelen firik buğdayı çiftçimizi endişelendirmektedir.

 

Mart ayında Afrin’den getirilen 80 ton firik buğdayının işlenmiş ve paketlenmiş olarak kilosu 7 TL’den piyasaya verilmesinin ardından buğdayın toptan kilo fiyatını 11 TL olarak belirlemeye hazırlanan çiftçilerimiz konuya ilişkin herhangi bir önlem alınmadığı takdirde altından kalkamayacakları bir tablo ile karşılaşacaklarını ifade etmektedirler.

 

 

Afrin’den gelen ürünlerin bu denli düşük fiyatlarla nasıl tedarik edildiği bilinmemekte, ürünlerin Türkiye’de satışa sunulma süreci hakkında soru işaretleri bulunmaktadır. Ülkemizde satışa sunulan tarım ürünlerinin titizlikle takip edilerek üreticilerimizin ve tüccarlarımızın çıkarının korunması beklenmekte, yurttaşlarımızın sağlıklı ve uygun fiyatlı ürünler temin edebilmesinin sağlanması gerekmektedir.

 
Bu bilgiler ışığında:
1. 2020 ve 2021 yıllarında Afrin’den ülkemize gelen ve piyasaya sürülen tarımsal ürünlerin miktarlarını ve satış fiyatlarını açıklar mısınız?
2. Dâhili İşletme Rejimi kapsamında Afrin’den gelen ve yurtdışına gönderilmesi gereken ürünler nasıl Türkiye’de piyasaya sürülmüştür? Bu ürünlerin Türkiye’de satışına ilişkin düzenlenmiş resmi belgeleri açıklar mısınız?
3. Afrin’den gelen tarımsal ürünlerin piyasada fiyat ve kaliteyi düşürmesi sebebiyle çiftçilerimizin ve tüccarlarımızın yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi için hangi çalışmalar yürütülmektedir?
4. Afrin’de üretilen tarımsal ürünlerin denetimsizce Türkiye piyasasında satılmasına ne zaman son verilecektir?