CHP’li Emir’den Bakan Koca’ya: Kullanılmayan 400 bin doz Sputnik aşısı çöpe mi gidecek?

CHP’li Emir’den Bakan Koca’ya: Kullanılmayan 400 bin doz Sputnik aşısı çöpe mi gidecek?
21 Eylül 2021 15:33

Pandemi sürecinin beceriksizlikle yürütülmeye devam ettiğini söyleyen CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 400 bin doz Sputnik aşısının kullanılmayacağını, çöpe gideceğini itiraf etti. Plansızlık yüzünden hem kamu zarara uğratılıyor hem de vatandaşların sağlığıyla oynanıyor” dedi.

 

 

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı basın toplantısındaki, “200 bin kişi için 400 bin doz Sputnik aşısı gelmişti. Sputnik için birinci ve ikinci dozun farklılığı var aynı aşı değil. O nedenle gelen aşı farklılığından ötürü biz yeni dönemde hızla daha yoğun hem bir hem ikinci doz aşının gelmesi için gayret içindeyiz” sözlerini hatırlattı.

 

 

Kamunun zarara uğratıldığına dikkat çeken CHP’li Emir, “İktidar, her fırsatta para kazanmayı öncelik haline getiriyor. Daha önce de rant hırsı yüzünden Türkiye’yi aşısız bıraktılar. Plansızlık yüzünden hem kamu zarara uğratılıyor hem de vatandaşların sağlığıyla oynanıyor” dedi. Rusya’nın yeni bir aşı üretmesi halinde, bu aşı için aracı firmalara başvurulup, başvurulmayacağını soran Emir, “Sinovac ve Biontech aşılarında yaşanılan krizin bir benzerini Sputnik aşısında da yaşıyoruz. Pandemi sürecini eline yüzüne bulaştıran Sağlık Bakanlığı, aynı hatalarla süreci yönetmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

 

 

Koca’nın cevaplaması için soru önergesi veren Emir, Bakana şu soruları yöneltti: “Kullanılmayan 400 bin doz Sputnik aşısı çöpe mi gidecek? Sputnik aşısını Türkiye’ye hangi aracı firma getirdi? 400 bin doz Sputnik aşısı için Rusya’ya ne kadar ücret ödendi?”