CHP’li Ceylan: Atatürk’e saygısızlık edenlerin tarikat bağlantısını araştırdınız mı?

CHP’li Ceylan: Atatürk’e saygısızlık edenlerin tarikat bağlantısını araştırdınız mı?
16 Şubat 2024 09:26

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Tuzla Piyade Okulu’nda 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreninde meydana gelen olay sonrası Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nun bazı teğmenlerin TSK’dan ilişiklerinin kesilmesi kararını Meclis gündemine taşıdı.

 

 

Millî Savunma Komisyonu Grup Sözcüsü Özgür Ceylan, Bakan Yaşar Güler’in cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede, bazı yayın organlarında “Teğmen Cuntası” manşeti ile Atatürkçü subayların hedef haline getirildiğini belirtirken, “Atatürk’e saygısızlık yapma cesaretini bulan subayların; herhangi bir tarikat veya cemaat gibi yasadışı oluşumlarla ilgili bağlantısının olup olmadığı incelenmiş midir? Yargılamayı etkileyecek şekilde verilen haberlere yönelik neden resmî bir açıklama yapılmamıştır?” diye sordu.

 

CHP Çanakkale Milletvekili ve Millî Savunma Komisyonu Grup Sözcüsü Özgür Ceylan, Millî Savunma Bakanı Yaraş Güler’in cevaplaması için Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde Tuzla Piyade Okulu’nda 10 Kasım’da yaşanan olayları gündeme getirdi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’nun bazı teğmenlerin TSK’dan ilişiklerinin kesilmesi yönünde karar aldığını hatırlatan Özgür Ceylan, karara ilişkin idari yargı yolu açık olup nihai kararın bağımsız Türk mahkemeleri tarafından verileceğini kaydederken, “Ancak; yaşanan tatsız olay, milletimizin gözbebeği TSK’ya tarikat veya cemaat gibi yasadışı oluşumların sızma iddialarını gündeme getirmiştir” ifadelerini kullandı. Özgür Ceylan, resmi bir açıklama yapılmadan, konu ile ilgili detayların 14 Aralık 2023 tarihinden itibaren “Teğmen cuntası” manşeti ile Atatürk resmi takılmamasına tepki gösteren teğmenleri hedef göstererek, adaleti yönlendirecek ve adil yargılamayı etkileyecek şekilde bazı basın organlarında yer aldığının altını çizerek, “Sivil Toplum Örgütleri tarafından cuntacı ilan edilen teğmenlerin TSK’dan ihraç edilmesine yönelik açıklamalar yapılmıştır. Bu durum bile toplumda derin bir infiale yol açmıştır” dedi.

 

Güler’e Hassas Sorular

 

 

CHP’li Özgür Ceylan, Atatürk’e saygısızlık yapma cesaretini bulan subayların; herhangi bir tarikat veya cemaat gibi yasadışı oluşumlarla ilgili bağlantısının olup olmadığının incelenip incelenmediği hakkında bilgi isterken, “Konuya ilişkin İdari Tahkikat devam ederken ve resmî açıklama henüz yapılmamışken, olaya ilişkin çok detaylı bilgiler basın kuruluşları tarafından nasıl elde edilmiştir? Söz konusu detay bilgileri kim ya da kimler sızdırmıştır?” diye sordu.

Bazı basın kuruluşları tarafından, 14 Aralık 2023 tarihinden itibaren devam eden adil yargılamayı / tahkikatı etkileyecek şekilde verilen haberlere yönelik neden resmî bir açıklama yapılmadığı hakkında bilgi isteyen Özgür Ceylan, “Atatürk’e saygısızlık yapan subayların, TSK’ya girişi sırasında Mülakat ve Güvenlik Soruşturmaları sürecinde görev alanlara ve yapılan işlemlere yönelik herhangi bir inceleme yapılacak mıdır?” diye sordu.

 

Sıralı Amirler Neden Müdahale Etmedi?

 

 

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Atatürk rozetini takmayan subayların, beş yıllık Harp Okulu Eğitimlerinde sıralı amirleri tarafından haklarında yapılan değerlendirmelerin incelenip incelenmediği hakkında bilgi isterken, “Bundan sonraki süreçte incelenecek midir? Tuzla Piyade Okulunda Atatürk’e saygısızlık eylemine zamanında müdahale etmeyerek bu seviyeye gelmesine neden olan sıralı amirler hakkında adli veya idari tahkikat yapılmış mıdır?” diye sordu.