CHP’li Çakırözer: Katile, tacizciye, hırsıza tahliye; gazeteciye hapis!

CHP’li Çakırözer: Katile, tacizciye, hırsıza tahliye; gazeteciye hapis!
7 Ağustos 2023 10:01

TBMM’deki gazeteci kökenli milletvekillerinden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 15 Temmuz’da yürürlüğe giren torba yasada yer alan infaz düzenlemesi ile cinayet, tecavüz, hırsızlık, uyuşturucu ticareti gibi suçlardan hüküm giyen binlerce mahkum serbest kalırken, gazeteciler, hak savunucuları ve siyasetçilerin de aralarında olduğu siyasi tutukluların cezaevinde tutulacak olmasının ”büyük bir adaletsizlik ve insan hakları ihlali olduğunu” açıkladı.

 

 

 

TBMM’de Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a 15 Temmuz’da yürürlüğe giren infaz düzenlemesinden kaç hükümlünün yararlanacağını soran Çakırözer, “Adalet Bakanı bu düzenleme ile kaç kişinin cezaevine geri döneceğini açıklıyor ama kaç katilin, hırsızın, tecavüzcünün, uyuşturucu baronunun cezasının bitimine yıllar kala salıverildiğini açıklamıyor! Keza düşüncesi nedeniyle yıllardır tutsak edilen kaç siyasi suçlunun zindanda kalmaya devam edeceğini de gizliyor. Sorularımıza yanıt versin ki bu iktidarın bu örtülü affı sayesinde kaç hırsız, kaç tecavüzcü, kaç uyuşturucu baronu, kaç katil serbest kalmış herkes öğrensin” dedi. Gazeteci Barış Pehlivan’ın düzenleme nedeniyle yeniden cezaevine gireceğini, televizyoncu Merdan Yanardağ’ın, TİP Milletvekili Can Atalay’ın ve yüzlerce siyasi tutuklunun haklarında kesinleşen bir hüküm olmamasına rağmen cezaevinde bulunduklarını anımsatan Çakırözer, “Eline taş dahi almamış gazeteciler, milletvekilleri, aydınlar zindanda tutulurken; hırsızlar, katiller, tecavüzcüler, uyuşturucu baronları kılıfına uydurulup tahliye ediliyor. Bu iktidar bunu hep yapıyor. Toplumu, kadınları, çocukları riske atanları tahliye etmekte hoşgörülü ve cömert davrananlar, gazetecilerden korkuyor! Gazetecileri, siyasetçiyi, hak savunucusunu susturmaktan vazgeçmiyor! Türkiye düşüncesi, yazısı nedeniyle insanları hapiste olan ülke utancından bir türlü kurtulamıyor” dedi.

 

 

“KATİLE, TACİZCİYE, HIRSIZA TAHLİYE; GAZETECİYE HAPİS”

 

 

Libya’da yaşamını yitiren bir MİT mensubunun cenazesine ilişkin yaptığı haber gerekçesiyle 3 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan ve 6 ay cezaevinde kalıp denetimli serbestlikle tahliye olan gazeteci Barış Pehlivan, 5. kez cezaevine giriyor. Pehlivan’ın 15 Temmuz’da yürürlüğe giren yeni infaz düzenlemesinden faydalanmak için Bakırköy 5’inci İnfaz Hakimliği’ne yaptığı başvuru da reddedilidi. Getirilen infaz düzünlemeleriyle cinayet, hırsızlık, taciz tecavüz, uyuşturucu ticareti gibi suçlardan hüküm giyen birçok mahkum tahliye edilirken, düşüncesi ve haberi nedeniyle gazetecilerin hapse konuluyor olmasına gazeteci milletvekili Utku Çakırözer’den de tepki geldi.

Yapılan düzenlemenin 2020’de COVİD nedeniyle çıkarılan yasal düzenlemenin devamı niteliğinde olduğunu anımsatan Çakırözer “O dönemde de Meclis’te sabahlara kadar itiraz ettik. Soma, Çorlu, Aladağ katliamlarının failleri çıkarken, siyasi tutuklular, gazeteciler cezaevinde tutulmasın dedik. Dinlemediler. Şimdi 3 yıl sonra yine aynı büyük adaletsizlik ile aynı büyük insan hakları ihlaliyle karşı karşıyayız. Bir yandan ama işte seçilmiş milletvekili Can Atalay çıkarılmayacak. İki beraat, iki tahliye, bir AİHM kararına rağmen 6 yıldır tutsak edilen Osman Kavala yine zindanda tutulacak. Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi mimarlar, şehir plancıları ve aydılarımız Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Hakan altınay, Mine Özerden, Çiğdem Mater, gazeteci Merdan Yanardağ cezaevinde kalacak. Hatta ve hatta dışarıdaki gazeteci Barış Pehlivan aynı düzenleme ile cezaevine girecek. Ama bir yandan da hırsızlar, katiller tecavüzcüler torbacılar dışarı çıkacak. Böyle bir adaletsizlik hangi vicdana sığar? AKP ve MHP ortakları yerel seçimlere doğru gazetecileri susturmakta ısrar ederken, bir taraftan da kadınların, çocukların hepimizin hayatını tehlikeye atıyor” dedi.

 

 

BAKAN TUNÇ’A ZOR SORU!

 

 

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM’de verdiği soru önergesiyle, yeni infaz düzenlemesinden faydalanacak hükümlülerin sayısını ve suç niteliklerini sordu. Çakırözer, “Adalet Bakanı bu düzenleme ile kaç kişinin cezaevine geri döneceğini açıklıyor ama kaç katilin, hırsızın, tecavüzcünün, uyuşturucu baronunun cezasının bitimine yıllar kala salıverildiğini açıklamıyor! Keza düşüncesi nedeniyle yıllardır tutsak edilen kaç siyasi suçlunun zindanda kalmaya devam edeceğini de gizliyor. Sorularımıza yanıt versin ki bu iktidarın bu örtülü affı sayesinde kaç hırsız, kaç tecavüzcü, kaç uyuşturucu baronu, kaç katil serbest kalmış cümle alem öğrensin” dedi.

 

 

Çakırözer, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, şu sorulara yanıt istedi:

15 Temmuz’da yürürlüğe giren yeni düzenlemeden faydanalacak hükümlü sayısı kaçtır?
Kadına yönelik şiddet, insan öldürme, yaralama, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, dolandırıcılık, hırsızlık, yağma, rüşvet ve uyuşturucu suçlarından hükümlü olan kaç kişi bu düzenlemeden faydalanacaktır?
Bu düzenlemeden yararlandırılmayan gazeteci, siyasetçi, hak savunucusu, avukat gibi düşünce suçlularının sayısı nedir? Gerekçesi nedir?