CHP’li başkanlardan ortak açıklama: Çay fiyatı en az 25 TL olmalı!

CHP’li başkanlardan ortak açıklama: Çay fiyatı en az 25 TL olmalı!
29 Nisan 2024 05:31

CHP Trabzon İl Başkanı Mustafa Bak, Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Artvin İl Başkanı Orhan Atan ve Giresun İl Başkanı Gökhan Şentürk, 2024 yılı çay fiyatının 25 /TL KG olması için hükümete seslendi.

 

Fotoğraf: Saltuk Deniz X

 

Gümüşhane, Bayburt, Ordu, Samsun, Sinop, Amasya, Bartın, Zonguldak, Çankırı, Düzce, Bolu, Karabük, Çorum, Sakarya, Tokat ve Kastamonu il başkanları da CHP’li 4 başkanın ortak açıklamasına destek verdi.
CHP Rize İl Başkanlığında yapılan açıklamada Başkan Saltuk Deniz, “Çay üreticileri uzun zamandan beri enflasyona karşı mağdur edilmektedir. Tabii sadece çay üreticilerimiz değil fındık, buğday ve diğer tüm tarım ürünleri üreticilerimizde de aynı şekilde yüksek enflasyon karşısında ezilmekte emeklerinin haklarını alamamaktadır.1978 yılından bu yana çay fiyatlarına sadece gerçekleşen enflasyon rakamları üzerinden zam yapılmış olsa (ÜFE ve TÜFE’ye göre) yaş çay alım fiyatının kilogram başına 30 ile 35 TL arasında olması gerekiyordu.” değerlendirmelerinde bulundu.

 

 

ÇAY FİYATININ EN AZ 25 TL OLMASI GEREK
Yaş çay kilogram ücretine ilişkin beklentilerini ilan eden Başkan Deniz, “Ziraat odalarının yapmış oldukları açıklamayla 1 Kg yaş çay yaprağının toplanma maliyetini hesaplamış ve yaş çay fiyatının 25 TL olması gerektiğini açıklamışlardır. Genel Başkanımız Özgür Özel 19 Mart 2024 tarihinde Pazar ilçemizde yapmış olduğu açıklamasında çay fiyatının en az 25 TL olması gerektiğini söylemiştir. Resmi olarak yıllık olarak gerçekleşmiş enflasyon % 68 olmasına rağmen resmi bağımsız enflasyon kuruluşlarına göre yıllık gerçekleşmiş oran % 127. Ayrıca gerçekleşecek resmi enflasyon tahminlerine göre de % 35-40 arasında bir hedefleme konulduğuna göre rakamın ne olması gerektiği de hükümetin rakamlarına göre de ortaya çıkar. 2023 yılı Yaş çay alım fiyatı 11 TL olarak açıklandığına göre yıllık olarak gerçekleşmiş enflasyon rakamı ve ilave olarak gerçekleşmesi hedeflenen oranı eklediğiniz çıkan rakam 25 TL olduğu görülecektir.” ifadelerini kullandı.