CHP’li Başarır: TÜİK dolandırıcılık yapıyor!

CHP’li Başarır: TÜİK dolandırıcılık yapıyor!
5 Şubat 2024 12:37

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, TELE1 ekranlarında TÜİK’in hissedilen enflasyon itirafına tepki gösterdi. Başarır, “TÜİK memurun, emeklinin, işçinin cebine el atmıştır. Onları dolandırmıştır” dedi.

 
TELE1’de yayınlanan ve Ümit Zileli’nin sunduğu Sabah Pusulası programına konuk olan CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, TÜİK’in hissedilen enflasyon verilerine tepki gösterdi. “10 bin lira maaş alan emeklinin geçinebildiğini iddia eden vicdansızdır” diyen Başarır, “Sağır sultan da biliyor ki enflasyon verileri ENAG’ın. TÜİK memurun, emeklinin, işçinin cebine el atmıştır. Onları dolandırmıştır. Onların açıkladığı veriler yüzünden vatandaşlar mağdur” ifadelerini kullandı.

 

 

TÜİK’TEN ENFLASYON İTİRAFI

 
Açıkladığı verilerle tartışmaların odağında olan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 Aralık ayı enflasyon raporunda yıllık enflasyonu yüzde 64.77 olarak açıklamıştı. Ancak TÜİK’in kendi içinde yaptığı toplantılarda hissedilen enflasyonu yüzde 129.4 olduğu belirtilmişti. ENAG ise TÜİK’in hissedilen enflasyon açıklamasına, “Bu itirafın hukuki sonucu olacaktır” diye tepki gösterdi. ENAG, TÜİK’in hissedilen enflasyon itirafına, “Ekonomi literatüründe ‘sunulan enflasyon’ ve ‘hissedilen enflasyon’ diye bir ayırım yoktur” diye yanıt vermişti.