CHP’li Arslan: Türkiye ve İzmir, Avrupa’nın çöplüğü değil!

CHP’li Arslan: Türkiye ve İzmir, Avrupa’nın çöplüğü değil!
26 Aralık 2023 08:58

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Fransa’dan yola çıkan ve 27 Aralık’ta Aliağa’ya varması planlanan “Raymond Croze” kablo gemisinin tehlikeli madde içerme ihtimali konusunda uyarılarda bulundu. Geminin acilen durdurulmasını ve Aliağa’ya girmesinin engellenmesini isteyen Arslan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’yi göreve çağırdı.

 

 

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Fransız “Orange” şirketine ait, ömrünü tamamlamış “Raymond Croze” kablo gemisinin 18 Aralık’ta “Toulon” Limanından ayrıldığını belirterek, 27 Aralık’ta Aliağa’ya varmasının planlandığını duyurdu.

 

 

TEHLİKELİ MADDE UYARISI

 

 

Hollanda bandralı “Sea Vanquish” römorkörünün taşıdığı geminin; Fransa’da yapıldığı dönemde gemi boyamada yaygın olarak kullanılan Bitulatex ve tehlikeli madde içerme ihtimali olduğunu kaydeden Arslan şöyle devam etti:

““Bitulatex’in günümüzde kullanılan türlerinde Krizotil (Beyaz Asbest) bulunmasa da 1986 yılında yapılan Standard çalışmalarında Krizotil tespit edildiğini görüyoruz. “Raymond Croze” gemisinin yapımı olan 1983 ile bu tarih örtüşmekte.”

 

 

BAKAN ÖZHAESKİ GÖREVE

 

 

Geminin acilen durdurulmasını ve Aliağa’ya girmesinin engellenmesini isteyen Arslan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’yi göreve çağırdı. Arslan, “Geminin envanteri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca tekrar raporlanmalıdır. Doğru söküm tekniğinin uygulanabilirliği konusunda geminin sökümünü üstlenecek şirketin kapasitesi denetlenmesi gerekmektedir. Bu konuda Kamuoyunu aydınlatmak ve eğer eksiklik var ise gereken adımları atmak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın asli görevidir” dedi.