CHP il kongrelerinde hafta sonu bilançosu!

CHP il kongrelerinde hafta sonu bilançosu!
16 Ekim 2023 07:06

CHP’de il kongreleri devam ederken dün Bolu, Çankırı, Düzce, Kastamonu, Sakarya, Sinop’ta gerçekleştirilen seçimlerde değişimciler ipi göğüsledi. 6 İlde de parti içinde ‘değişimi’ savunan adaylar başkanlığa seçildi.

 

 

CHP’nin merakla beklenen İstanbul İl Kongresi’nde genel merkezin adayı olduğu belirtilen Cemal Canpolat’a karşı Özgür Çelik’in il başkanlığını kazanması, partideki ‘değişim’ rüzgarını arttırdı.

 

 

 

KILIÇDAROĞLU’NUN ‘DELEGE SİSTEMİ’NİN NEDENİ BELLİ OLDU

 

 

Dün ise Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’ndan dikkat çeken “delege sistemi” mesajı geldi.

Partisinin kurultayda atacağı adımları da anlatan Kılıçdaroğlu, delege sisteminin kaldırılacağını belirterek “Gelsinler üyeler seçsinler” dedi.

CHP lideri fermuar sisteminde geçileceğini de belirterek, “Bana göre cinsiyet kotası yüzde 50 olmalı” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, kongre döneminde tartışmaların normal olduğunu belirterek “Kongre biter el ele omuz omuza sahaya çıkmak zorundayız. Kim kongrelerden sonra parti aleyhine konuşursa, partiyi televizyonlar tartışılır hale getirirse, kimse kusura bakmasın onu partiden ayıracağım. Çok açık çok net söylüyorum” diye konuştu.

 

 

Dün gerçekleştirilen Bolu, Çankırı, Düzce, Kastamonu, Sakarya, Sinop il kongrelerinde ‘değişimcilerin’ kazanması Kılıçdaroğlu’nun ‘delege sistemini’ neden değiştirmek istediğini de ortaya çıkartmış oldu.

 

 

Sakarya

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanlığı’nın 38. Olağan Genel Kurulu, büyük bir katılımla gerçekleştirildi. Ergün Özkan ve Oğuz Can Curoğlu’nun yarıştığı kongre, CHP örgütü tarafından da heyecanla takip edildi.

‘Değişimcilerin’ desteklediği Oğuz Can Curoğlu, seçimi kazanarak CHP Sakarya İl Başkanlığı’na seçildi.

Ergün Özkan 207 oy alırken, Oğuz Can Curoğlu 226 oy alarak seçimi kazandı.

 

 

Bolu

CHP 38. Olağan Bolu İl Kongresi, Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kongreye, CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, CHP Meclis Üyesi Müslim Sarı, CHP Bolu İl Başkanı Adayı Tahsin Mert Karagöz, ilçe belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, kadın kolları ve partililer katıldı.

Tek listeyle seçime giren Tahsin Mert Karagöz, CHP Bolu İl Başkanı oldu. Böylelikle Bolu’da da ‘değişimciler’ kazanmış oldu.

 

 

Çankırı

Cumhuriyet Halk Partisi Çankırı İl Başkanlığı 38. Olağan Kongresi gerçekleştirildi.

Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen kongreyi mevcut başkan Galip Ağaoğlu’na karşı aday olan Kurşunlu eski Belediye Başkanı Ahmet Şükrü Kanat’ın aday olduğu yeşil liste kazandı. Oy verme işlemi sonucunda 62 delegeden 34 delegenin oyunu Ahmet Şükrü Kanat’ın yeşil listesi alırken, 28 delege Galip Ağaoğlu’nun beyaz listesini oyladı.

 

 

Kastamonu

CHP Kastamonu 38’inci Olağan İl Kongresi gerçekleştirildi.

Kastamonu Belediyesi Grand Moni Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen kongreye CHP Grup Başkanı ve Genel Başkan Adayı Özgür Özel, CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, CHP Kastamonu İl Başkanı Hikmet Erbilgin, milletvekilleri, il başkanları ve ilçe başkanları katılım sağladı.

‘Değişimi’ savunan İl Başkanı Hikmet Erbilgin yeniden aday olduğu kongrede başkan seçildi.

 

 

Sinop

CHP Sinop İl Başkanlığı 38. Olağan Kongresi’nde partideki değişimi savunan Av. Aykut Cem Yalçınkaya, başkan seçildi.

Sinop İl Kongresi yoğun katılımla gerçekleşti. Sebahattin Ali Kültür Merkezi’nde yapılan ve mevcut Başkan İnan Savaş Yüksel’in aday olmadığı kongrede, Av. Aykut Cem Yalçınkaya ile Tunay Topal’ın listeleri yarıştı. Yalçınkaya mavi, Topal ise beyaz liste ile delegelerin oylarına talip oldu. Yapılan oylama sonucunda il başkanlığı yarışını Aykut Cem Yalçınkaya kazandı. 194 delegenin 190’ı seçime katılım gösterdi. 3 oyun geçersiz sayıldığı kongrede Aykut Cem Yalçınkaya 118, Tunay Topal ise 69 oy aldı.

 

 

KILIÇDAROĞLU’NU ELEŞTİREN İSİM DE DELEGE OLDU

 

 

22 Temmuzda CHP Genel Merkez’deki gergin Belediye Başkanları toplantısında Kılıçdaroğlu’na “Olmadı kaybettiniz, 15 yaşındaki kızımın yüzüne bakamıyorum.” diyen Çanakkale’nin Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun da kurultay delegesi seçildi.