Erdoğan: Miçotakis ile yapıcı görüşme oldu

Erdoğan: Miçotakis ile yapıcı görüşme oldu
13 Mayıs 2024 17:30

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüşme sonrası ortak açıklama yapıldı. Erdoğan açıklamada “Miçotakis’le yapıcı görüşme oldu. Türk-Yunan ilişkilerindeki sorunları da ele aldık” dedi.

 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’i, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis, tören kıtasını selamladı. Törenin ardından baş başa ve heyetler arası görüşmelere geçildi.

Görüşmede, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ikili ilişkiler ve iş birliğinin geliştirilmesine yönelik adımların yanı sıra bölgesel ve küresel meseleler hakkında karşılıklı fikir alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.

 

 

“TÜRK-YUNAN İLİŞKİLERİNDEKİ SORUNLARI DA ELE ALDIK”

 

 

Son 1 yıl içerisinde 4’üncü kez gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Erdoğan ve Miçotakis, 1.5 saat süren görüşmenin ardından ortak açıklama yaptı.

“Yunanistan’la terörle mücadele konusunda anlayış birliğimiz giderek güçleniyor. Terör örgütlerine, bölgemizin geleceğinde yer olmadığına dair mutabıkız” diyen Erdoğan, “Miçotakis’le yapıcı görüşme oldu. Türk-Yunan ilişkilerindeki sorunları da ele aldık. İlişkilerimizdeki olumlu atmosferin Yunanistan’daki Türk azınlık ve soydaşlarımızın haklarının karşılanmasına katkı sağlamasını bekliyoruz. Kıbrıs sorununun Ada’daki gerçekler temelinde adil, kalıcı çözüme kavuşturulması mühimdir. Böyle bir adım, bölgemizin istikrar ve huzurunu güçlendirecektir. 35 bini aşan Filistinli masum sivilin katledilmesi karşısında Batılı ülkeler başta olmak üzere uluslararası toplum sesini artık daha gür çıkarmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

 

“OLUMLU BİR ŞEKİLDE GELİŞİYOR”

 

 

Toplantıda konuşan Yunanistan Başbakanı Miçotakis ise “Aramızdaki anlayış ve ilişki ortamı devamlı daha olumlu bir şekilde gelişiyor” dedi.