Boğaziçi’nde bu kez öğrencilere değil yönetime inceleme

Boğaziçi’nde bu kez öğrencilere değil yönetime inceleme
23 Şubat 2024 04:22

Boğaziçi Üniversitesi’nde yeni yönetim için bir ilk gerçekleşti. Bu kez öğrenciler için değil üniversite yönetimi için inceleme başlatıldı.

 

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından fakültelerin yeniden yapılandırılma kararı alındı. Bu karara öğrenciler ve akademisyenler tepki gösterdi.

Sözcü’den Fırat Fıstık’ın haberine göre Fakültelerin ayrılmasına karşı hem basın açıklaması yapıldı hem de forum düzenlendi. Bu protesto ve açıklamalara katılan 10 öğrencinin okula girişi engellendi. Üniversitelilerin kartları iptal edildi. Okul yönetimi tarafından ise bu engellemeye dair bir açıklama yapılmadı.

Bu adımın ardından avukatlar aracılığıyla öğrenciler suç duyurusunda bulundu.

 

 

SUÇ DUYURUSU SONUÇ VERDİ

 

 

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda toplanan öğrenciler açıklama yapmıştı. Açıklamada konuşan Berkay Morkan şunları söylemişti:

“Sıra arkadaşlarımızdan aldığımız güçle demokratik üniversite talebimizi baskılamaya çalışan bu politikalara karşı nasıl direnç göstereceğimizi çok iyi biliyoruz. Keyfi şekilde arkadaşlarımızın kampüse alınmamasını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz.”

 

 

REKTÖR VE YÖNETİM HAKKINDA İNCELEME

 

 

Yürütülen soruşturma YÖK’e de gitti. YÖK, öğrencilerin itirazıyla birlikte savcılıktaki dosya üzerine Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci ve yönetim hakkında inceleme kararı aldı.

Üç yıldır süren Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolar sonucu, rektörlüğün yaptırımları ilk kez öğrencilerin itirazı üzerine YÖK tarafından incelenecek.