Boğaziçi Üniversitesi’nde gençler 10 yıldır tabut binalarda ‘yaşam sınavı’ veriyor!

Boğaziçi Üniversitesi’nde gençler 10 yıldır tabut binalarda ‘yaşam sınavı’ veriyor!
5 Nisan 2023 10:03

Boğaziçi Üniversitesi’nde 2013’te yapılan incelemeyle Kuzey Kampüsü’ndeki binaların çürük olduğu tespit edildi. ‘Derhal yıkım başlatacağız’ denildi. Ancak adım atılmadığı için gençler 10 yıldır tabut binalarda ‘yaşam sınavı’ veriyor. Önlemler yine rafta kalırken oluşan tablo ‘Türkiye’nin gözbebeği bile bu haldeyse gerisi kim bilir ne durumdadır’ dedirtiyor.

 

 

Fotoğraf: haberler.boun.edu.tr

 

Uzmanlar yıllardır “Acil önlem alınmalı” uyarısı yapmasına rağmen İstanbul’daki çürük kamu binaları Kahramanmaraş yıkımının ardından akla geldi. Devlet hastaneleri, okullar apar topar tahliye edildi. Bu durum ‘6 Şubat’a kadar aklınız neredeydi?’ tepkilerine yol açarken üniversiteliler daha vahim tabloyu haykırdı. Karar Gazetesi’nde yer alan habere göre Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü’ndeki yapıların riskli olduğu Çevre Bakanlığı’nın 2013 yılındaki incelemesinde tespit edildi.

 

KAYYUM İÇİN KOORDİNASYON VAR ÇÜRÜK BİNA İÇİN YOK

 

 

Raporda, söz konusu yapıların fiziksel ömrünü tamamladığı belirtildi. O tarihte imar planı değişiklikleri yapıldı, öğrencilerin güvenli binalara taşınacağı ve yıkıma başlanacağı açıklandı. Ancak aradan geçen 10 yılda üniversiteliler kaderine terk edildi. Her gün çürük binaları kullanan öğrenciler ise sosyal medyada ‘Kayyum ataması söz konusu olduğunda gösterilen hızlı refleks deprem için neden gösterilmiyor’ paylaşımları yaptı.

Türkiye’nin en köklü ve en başarılı üniversitelerinden Boğaziçi Üniversitesi kaderine terk edildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, geçtiğimiz yıl Boğaziçi Üniversitesi’nin Kuzey Kampüsü’nün de içinde yer aldığı imar plan değişikliği hazırladı. Planlama içerisinde yer alan Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü’ndeki Kare Blok ile YADYOK-II binası, Aptullah Kuran Kütüphanesi, Turgut Noyan binası, İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 2013 yılında “Riskli Yapı” olarak belirlenmişti.

 

 

Son olarak ise Kuzey Kampüs’teki 40 yıllık Aptullah Kuran Kütüphanesi için yıkım kararı çıktı. Üniversitenin yapı işleri ve teknik daire başkanlığından genel sekreterliğe gönderilen 24 Mart tarihli bilgi notunda, Sarıyer Belediyesi’nin 9 Nisan 2021’de aldığı yıkım kararının uygulanması için ‘binanın ivedilikle boşaltılması gerektiği’ belirtildi.

Diken’in haberine göre, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Soner Melih Kural imzalı notta “Üniversitemiz Kuzey Kampüste bulunan Aptullah Kuran Kütüphanesi 1975 yılından beri hizmet vermektedir. 1999 Marmara depreminden sonra 14.01.2013 tarihinde yapılan risk analizi raporuna göre riskli çıkan binaya 09.04.2021 tarihinde yıkım kararı alınmıştır. Bu nedenle Aptullah Kuran Kütüphane binasının ivedilikle en kısa sürede boşaltılması gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

karar.com ise kaderine terk edilen Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü’ndeki yapıların son haline ulaştı. Depremi bekleyen Boğaziçi Üniversitesi’nde binaların kolonlarındaki büyük çatlaklar ve demirlerdeki ağır korozyon gözle görülür halde. Her gün çürük binaları kullanan öğrenciler ise sosyal medyada ‘Kayyum ataması söz konusu olduğunda gösterilen hızlı refleks deprem için neden gösterilmiyor’ paylaşımları yaptı.