Binali Yıldırım’ın ‘Anagold’ savunması gündemde: Menfaatlerine halel gelenler…

Binali Yıldırım’ın ‘Anagold’ savunması gündemde: Menfaatlerine halel gelenler…
14 Şubat 2024 10:26

İliç’te dokuz işçinin göçük altında kaldığı facia arşivlerden bir görüntüyü çıkarttı. Dönemin AKP Genel Başkan yardımcısı Binali Yıldırım, köylülerin maden protestosuna “Bir takım küçük menfaatlerine halel gelenler ne yazık ki olumsuz propagandaları körüklüyorlar. Madenin ciddi anlamda İliç’e desteği var” ifadelerini kullanmıştı.

 

Fotoğraf: Ozan Köse/ AFP

 

Erzincan’da Anagold Madencilik’in İliç’te işlettiği madenin açıldığı ilk günlerden bu yana uzmanların uyarı yağmuruna uğradı, Çevre aktivistleri ve köylülerin de tepkisine. Maden ocağının bulunduğu Sabırlı köyü sakinleri seslerini duyurmak için bölgede sık sık eylem yaptı.

Dönemin AKP Genel Başkan yardımcısı Binali Yıldırım, köylülerin protestosu karşısında “Burada bir bilgi kirliliği var. Bilgi kirliliğinin sebebi şu. Bir takım küçük menfaatlerine halel gelenler ne yazık ki olumsuz propagandaları körüklüyorlar. Madenin ciddi anlamda İliç’e desteği var” ifadelerini kullanmıştı.

 

 

“Vatandaşlarımızın ciddi anlamda hayat standardı yükseldi”

 
Maden faciasıyla beraber Yıldırım konuşması yeniden gündeme geldi. Yıldırım şunları söylüyor:

“İliç eski İliç değil. Erzincan’dan da daha ileriye gitti, gurur duyuyoruz. Her türlü tedbir alınıyor, denetlemeler yapılıyor. Bu konuda hemşehrilerimizin her söylenene kulak asmamalarını ben özellikle rica ediyorum. Buna ihtiyacımız var, orada yüzlerce binlerce istihdam oluşuyor.

Vatandaşlarımızın ciddi anlamda hayat standardı yükseldi. Onları kaybetmenin bir anlamı yok. Dünyada altın madeni sadece orada yapılmıyor. Teknoloji bunların emniyet tedbirlerini almak için yeterli.

Tabii ki çevre bizim için önemli ama bunu algı operasyonuyla kaynakları harekete geçirmemizi geciktirmek, engellemek… Bu da başka bir oyun. Buna da dikkat etmemiz lazım. Avrupalılar yıllarca bu yanlışı yaptılar sıra bizim kaynaklarımıza gelince böyle propagandalar maalesef oluyor.”