CHP’li Polat: Şirketlerin 2 milyar dolarına tasarruf yok!

CHP’li Polat: Şirketlerin 2 milyar dolarına tasarruf yok!
18 Mayıs 2024 08:31

Bu yıl ocak ve mayıs ayında gerçekleşen köprü ve otoyol zamları yüzde 181’i bulurken iktidarın açıkladığı tasarruf tedbirleri yine yap işlet devret projelerindeki işletmeleri pas geçti.

 
CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, yapılan zamların tüm yükünü vatandaşın sırtladığını belirterek gelecek aylarda bir zammın daha olmasının şaşırtıcı olmayacağını söyledi.
Yapılan Zamlar Devede Kulak
Gerçekleşen zamlara ilişkin açıklama yapan Polat, “Sözleşme gereği dolar kuru üzerinden belirlenen köprü geçiş ücretlerinin, uygulanan geçiş ücretlerinin 4 katına kadar çıktığına dikkat çekerek bu uygulama devam ettiği sürece Hazine bu şirketlere çalışacaktır.” dedi. Bugün Osmangazi Köprüsü geçiş ücretinin yapılan zamla 399 TL olduğuna vurgu yapan Polat, ancak 51 Dolar olan Osmangazi Köprüsü geçiş ücretinin 1643 TL olduğunu geçen araç 399 TL öderken 1244 TL olan fark yine Hazineden yani milletten alınacak, dedi. Bu uygulamanın diğer projelerde de farklı olmadığının altını çizen Polat, zamlar sadece geçen araç sürücülerinden alınan payı artırmıştır. Geçen önceden 1 akçe ödüyorsa bugün 2 akçe ödeyecek ancak geçmeyen 5 akçe ödemeye kaldığı yerden devam edecek, dedi. Ulaştırma Bakanı Uraloğlu’nun zamlara ilişkin ‘Oluşan şartlara göre geçiş ücretlerimizi güncelleme ihtiyacı hissettik.’ Sözlerinin trajikomik olduğunu belirten Polat, Sayın Bakan yıl sonunda ne kadar ödeme yapılacağını hissediyor mu? Merak ediyorum, dedi.
BU YIL 2 MİLYAR DOLAR GARANTİLERE ÖDENECEK

 
Açıklanan tasarruf tedbirlerinin garanti ödemelerine yapılan tutarın yanında ‘Çerez Parası’ olarak kaldığına değinen Polat, 2020 yılında pandemi de sokağa çıkma yasakları uygulanırken bu projeler için mücbir sebep olmadığı, şirketlerin kendi kusurları hariç deprem de olsa, sokağa çıkma yasakları da olsa verilen garantilerin eksiksiz ödeneceği belirtilmiştir. Aynı yıl Osmangazi Köprüsü ve bağlantı yolu için ödenen garanti ödeme tutarı da 788 Milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir. Bugün yine ülkemizde derin bir ekonomik kriz yaşanıyor ve vatandaşın boğazından kesiliyor. Ancak yine bu şirketler etkilenmiyor, alacaklarından ödün verilmiyor. Yapılan zamlara rağmen 2024 yılı sonunda yap işlet devret projeleri için Hazine 2 Milyar Doları tıkır tıkır ödeyecek, ancak asgari ücretliye zam ekonomik iyileşmeler var denilerek yapılmayacak. Bu vicdana sığmaz, dedi.