‘Ben aşılanmadım, peki ya siz?’

‘Ben aşılanmadım, peki ya siz?’
16 Mayıs 2021 11:26

Pandeminin ülke genelinde görüldüğü günden bu yana bir açılıp bir kapatılan okullar mağduriyetlerle eğitim öğretime devam ederken eğitim emekçilerinin aşı talebi ise görmezden geliniyor.

 

 

Uzaktan eğitimle ilgili kararların netleşeceği 17 Mayıs’tan önce kala Twitter üzerinden eylem yapan eğitim emekçileri, “Ben aşılanmadım. Peki ya siz?” diyerek meslektaşlarını etiketledi. Zincir ülkenin dört bir yanına uzanırken BirGün’e konuşan Eğitim Sen Muğla Şubesi Başkanı Savran, “Amacımız aşılanmadığımız gerçeğini haykırmak” dedi.

 

 

135 EĞİTİM EMEKÇİSİ YAŞAMINI YİTİRDİ

 

 

Birgün’den Meral Danyıldızın haberine göre öğretmenlerin aşılanma talebinin görmezden gelinmesini değerlendiren Savran, “Önlenebilir ölümler sonucu Covid-19 nedeniyle kaybettiğimiz 135 eğitim emekçisi arkadaşımızı öğrencileri, aileleri, meslektaşları bir daha göremeyecek. Öğrencilerin gözünün, yüreğinin değdiği her yerde olan eğitim ve bilim emekçilerinin aşılanmaması da MEB’in, karar alıcıların siyasi tercihlerinin bir sonucu. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın temel sorumluluğu şeffaf bilgiyi paylaşmak ve tüm eğitim emekçilerinin aşılanması, düzenli test ve tüm eğitim kurumlarında gerekli önlemlerin alınması noktasında sorumluluklarının gereğini yapmaktır” dedi.

Zincir eylemleriyle ilgili de konuşan Savran, şu ifadeleri kullandı: “Amacımız yüz binlerce eğitim emekçisinin aşılanmadığı gerçekliğini haykırmak, yaratılmaya çalışılan algı kampanyalarının bizim yaşamımızda hiçbir karşılığı olmadığını göstermek ve kamuoyunda farkındalık yaratmaktır. Yaşadığımız tüm acıların, sorunların üzerini örten algı kampanyaları kaybettiğimiz her arkadaşımız için de bir örtüye, görünmezliğe dönüştürüldü. Her eğitim emekçisi arkadaşımız bir rakam değil, bir yaşam. 17 Mayıs’a, yani yüz yüze eğitimle ilgili kararın açıklanmasına yalnızca 2 gün kaldı. Yüz binlerce eğitim ve bilim emekçisi arkadaşımız aşılanmadı. Birimiz güvende değilsek, hiçbirimiz güvende değiliz.”

 

 

Twitter’da #eğitimemekçisiyimaşıolmadım etiketiyle yapılan paylaşımlarından bazıları ise şöyle oldu:

► 30 yıllık öğretmenim ve hâlâ aşı olmadım. Siz oldunuz mu?
► Turistlerle değil çocuklarla karşılaşan herkes aşı olmalı.
► Günde iki milyon aşı yaparız dediler fakat 1 milyon 117 bin öğretmenin ancak yüzde 20’si aşılanabildi.
► Aşıyı beklerken Covid-19’a yakalandım. Ben kurtuldum ama maalesef birçok arkadaşımız kurtulamadı. Haftada üç gün okula gidiyordum.