‘AKP telaşlı, CHP’nin Doğu’daki yükselişini araştırıyor’

‘AKP telaşlı, CHP’nin Doğu’daki yükselişini araştırıyor’
21 Eylül 2022 09:45

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, AKP’nin, CHP’nin Doğu’daki oylarının yükselmesini araştırdığını yazdı.

 

 

Saymaz, Doğu ve Güneydoğu’da CHP’ye yönelik ilginin arttığını ve AKP Genel Merkezi’nde telaşa neden olduğunu belirtti.
Saymaz, şu ifadeleri kullandı:

 

“AK Parti, seçim stratejisini belirlemesi için sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı sorumlu olacak bir çalışma grubu oluşturdu. Grubun başına eski AK Parti Ankara Milletvekili Ertan Aydın getirildi. Aydın, geçmişte Erdoğan’a metin yazarlığı ve danışmanlık da yaptı.

Aydın, iki-üç hafta önce bölgede tanınan figürleri arayarak, ‘CHP niye oylarını artırıyor, araştırıyoruz’ dedi ve görüşlerini sordu. Bazılarından randevu istedi.

Görüştüğü kişiler şu gerekçeleri sıraladı:

‘Yasaklar, refahın son bulması, Kürt meselesinde güvenlikçi politika. DEVA ve Gelecek partilerinin Kürt meselesini konuşur hale getirmesi.’

AK Parti, CHP’nin yükseliş nedenleri üzerine kafa yorarken, tesadüfe bakın ki, CHP’nin kurduğu Doğu Masası bölge şehirlerini geziyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığındaki heyet geçen hafta Erzurum, Hakkari ve Van’daydı. Partiye yeni katılımlar oldu. Seyahatte CHP’ye özel bir sunum yapıldı.

Bu sunuma göre CHP’nin oyu git gide yükseliyor. Örneğin, bu pazar seçim yapılsa CHP, Gaziantep’te milletvekili sayısını ikiden dörde çıkarıyor. AK Parti ise Erzurum ve Gaziantep’te birinciliğini korusa da oyunu kaybediyor. Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nun beğenisi artıyor.”
Yazının tamamı için tıklayın.