‘AKP çoklu baro teklifini savunamıyor’

‘AKP çoklu baro teklifini savunamıyor’
5 Temmuz 2020 10:59

AK Parti ve MHP Grup Başkanvekilleri ile 182 milletvekilinin imza koyduğu “Çoklu Baro” teklifi büyük tepkiye yol açtı. Türkiye Barolar Birliği ve 80 baronun karşı çıktığı teklife CHP, HDP ve İYİ Parti de “hayır” dedi.

 

 

 

Buna karşın Meclis’e sunulan teklif Adalet Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı. Ancak AK Parti ve MHP’nin tüm itirazlara karşın ısrarla çıkarmak istediği düzenlemenin görüşmelerinde çok fazla söz almaması dikkat çekti.

 

 

AK Parti adına tek konuşmayı, teklife imza atan milletvekillerinden Grup Başkanvekili Cahit Özkan yaptı.

 

 

Özkan teklifle ilgili sunumunda, “Suyun kaynama derecesinden suyun kaldırma gücüne, yer çekimine kadar, bunlar nasıl matematik kuralları kadar netse, biz de ‘De lege feranda’ anlamında en ideal hukuku ortaya çıkarmak, bu anlamda da avukatlık mesleğinin, siyasi tartışmalardan öte evrensel ilkelere en yatkın bir şekilde hayat geçmesini sağlamayı uygun gördük” dedi.

 

 

 

Teklife imza koyan MHP adına da Grup Başkanvekili Levent Bülbül konuştu. Bunun dışında teklifin geneli üzerinde görüşmelerde MHP adına Komisyon Üyesi Halil Öztürk söz alırken AK Parti grubundan konuşan olmadı. Görüşmelerin 3 gününde AK Parti Milletvekilleri Ramazan Can ve Abdullah Güler usul tartışmasında, AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer ise anayasaya aykırılık iddialarında kısa sürelerle söz aldı.

 

Maddeler üzerinde konuşulurken de sadece AK Parti Grup Başkanvekilleri Cahit Özkan, Bülent Turan’dan ve MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül’den birer kez eleştirilerle ilgili kısa açıklamalar geldi.

 

 

CHP, HDP ve İYİ Parti gruplarından 3 günde yaklaşık 90 milletvekili konuşma yaptı. AK Parti milletvekilleri ise sadece konuşmalar sırasında sataşmalarda bulundu. AK Parti ve MHP cephesinden konuşma yapılmamasını komisyonun daha fazla uzamaması için “usul ekonomisi” ile açıklanırken muhalefet partilerinden “teklifi savunamıyorlar” yorumları yapıldı.