Adalet personeli kendileri için 'Adalet' istedi.

Adalet personeli kendileri için 'Adalet' istedi.
21 Kasım 2012 15:16

ADANA Adliyesi’nde Büro Memurları Sendikası’na (Büro Memur- Sen) üye personel, basın açıklaması yapıp, ücret ve sosyal haklarındaki adaletsizliğin giderilmesini istedi.

 

 

Öğlen paydosunda adliye sarayı önünde toplanan yaklaşık 200 adliye çalışanı, adaletin ibresinin bir kez de olsa kendilerine dönmesini istedi. Basın açıklamasını okuyan Büro Memur-Sen Şube Başkanı Mustafa Mengütaycı, adaletin dağıtıldığı adliyelerde iş yükünün artmasına rağmen çalışanların özlük haklarında yeteri kadar iyileştirme yapılmadığını söyledi. Adalet Bakanlığı’nın 2013 bütçesinde personelin adının dahi geçmediğini ileri süren Mengütaycı, şunları söyledi:

“Son bir yıl içinde doğalgaza, elektriğe ve akaryakıta ortalama yüzde 30’un üzerinde zam geldi. Zorunlu olarak tüketmemiz gereken her ürüne ardı ardına zam yapılmakta. Buna rağmen çalışanların durumu düşünülmemektedir. Kaşıkla verilen zamlar, kepçeyle geri alınmaktadır. Kendi personeline karşı adil olmayan, 80 bin personelini görmezden gelerek yapılan bu uygulamalar, Adalet Bakanlığı’nın adını personelce tartışılır hale getirdi. Bakanlığın adının hakim, savcılar ve cezaevleri bakanlığı olarak değiştirilmesini öneriyoruz. Buradan başta bakan olmak üzere tüm yetkililere sesleniyoruz. Adalet terazisinin ibresinin bir kez de olsa çalışanlara dönmesini istiyoruz. Adliyelerde bozulan çalışma barışının yeniden sağlanmasını istiyoruz.”

Sendika üyeleri, basın açıklamasının ardından dağıldı.