9 madenci toprak altındayken 27 işçiyi işten çıkaran Anagold, geri adım attı

9 madenci toprak altındayken 27 işçiyi işten çıkaran Anagold, geri adım attı
4 Mart 2024 08:30

İliç’te 9 işçinin 19 gündür toprak altında olduğu altın madenini işleten Anagold, faciayı gerekçe gösterip 27 işçiyi işten attı. İşçilerin tepki göstermesi sonrası şirket geri adım attı.

 

Fotoğraf : anagold.com.tr

 

 

Erzincan İliç’te 9 işçinin milyonlarca ton siyanür ve sülfürik asitli toprağın altında kalmasının 19. gününde altın madenini işleten Anagold, 27 işçiyi kapının önüne koydu.

Gazeteci İsmail Saymaz’ın sosyal medya hesabından paylaştığı belgeye göre Anagold, işten çıkarmaya “şirketin madencilik faaliyetlerinin durdurulmasını” gerekçe gösterdi.

Saymaz, bir işçiye gönderilen tebligatı da yayınladığı mesajında şu ifadeleri kullandı: “İliç’te 9 işçinin göçük altında kaldığı altın madeninde bugün 27 işçi sözleşmesi uzatılmayarak işten atıldı. Gerekçe olarak maden faciası gösterildi. Diğer işçiler 1 Nisan’a kadar izinli olacak. Seçimden sonra durum değerlendirilecek. İşçiler İliç Meydanı’nda toplanıyor.”

 

 

AKSU: MÜDAHALE ETTİK ANAGOLD’A GERİ ADIM ATTIRDIK
Daha sonra Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, “Müdahale ettik işçilerle birlikte Nisan’da değerlendirmek üzere işçileri geri almak zorunda kaldılar” açıklaması yaptı.

Aksu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “İşçilerle birlikte müdahale ettik işten atmalara. Anagold’da geri adım attırdık. Aşağıdaki mailden de görüleceği gibi Anagold tehdide, suskunluk çağrısına devam ediyor” ifadelerini kullandı.