9 aylık bebek acılar içinde 5 saat ambulansı bekledi

9 aylık bebek acılar içinde 5 saat ambulansı bekledi
18 Ağustos 2013 07:49

Bursa’nın İnegöl ilçesinde üzerine kaynar su dökülen 9 aylık bebek götürüldüğü hastanede yanık ünitesi bulunmadığı gerekçesiyle Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi.

 

İddiaya göre sevk işlemini yapacak ambulansın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Bursa’ya gelişi nedeniyle görevlendirilmesi üzerine yaklaşık 5 saat bekletilen bebeğin ailesi duruma tepki gösterdi.

Hamidiye Mahallesi Anafartalar Caddesi’nde oturan Güneş ailesinin ikinci çocuğu olan 9 aylık İklim Haranse Güneş, saat 16.00 sıralarında emekleyerek yanına gittiği kaynar vaziyetteki çaydanlığa eliyle vurdu. Vurmanın etkisi ile çaydanlıktaki kaynar su bebeğin üzerine döküldü. Kaynar suyun üzerine devrilmesiyle ağlamaya başlayan bebeğin feryadına anne Elif Güneş yetişti. Yanan bebeği, ailesi İnegöl Devlet Hastanesi Acil servisine götürdü. Acil servisteki uzman hekimlerin müdahalesi sonucunda vücudunun yüzde 70’i yanan bebeğin ilk tedavisi burada yapıldı.

Acil serviste yapılan müdahalenin ardından bebeğin yanık ünitesi olan bir hastaneye sevkine karar verildi. Yaklaşık 2 saat süren telefon trafiğinin ardından Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde yanık ünitesinde yer olduğu tespit edildi. Bu kez de yanan bebeği Kocaeli’ye götürecek ambulans veya hava ambulansı konusunda telefon trafiği yaşandı. İddiaya göre İnegöl’de sevki yapacak olan ambulansın Bursa’ya gelen Başbakan için tahsis edilmesi üzerine, Bursa’dan farklı bir noktadan ambulans istendi. Yaklaşık 5 saat sonra Bursa’dan beklenen ambulansla geldi. Vücudunun büyük bir kısmı yanan bebek, ambulansa bindirildiği sırada, aile fertleri 5 saat süren bekleyişe tepki gösterdi. İklim bebek, daha sonra Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi.