Sıcak yuva lüks, üşümek olağan hale geldi!

Sıcak yuva lüks, üşümek olağan hale geldi!
31 Ocak 2020 22:14

Aralık ayı faturalarını gören yurttaşlar endişeyle ocak ayı faturalarını bekliyor. Avrupa son 10 yılın en ucuz doğalgazını tüketirken, ısınma Türkiye’de kışın en önemli sorununa dönüştü

 

 

Birgün’den Ozan Gündoğdu’nun haberine göre yaz aylarında yapılan zamlar yüzünde kışın yurttaşın korkulu rüyası doğalgaz faturaları olmuş durumda. Faturalar sadece en dar gelirli kesimleri değil, halkın geniş kesimlerinin de en büyük sorununa dönüştü. Üstelik henüz gelen faturalar havaların kısmen ılıman olduğu Aralık ayına ait. Yurttaşlar endişeyle ayı ocak faturalarını bekliyor. Tüm boyutlarıyla halkın ısınma sorununa mercek tuttu.

 

 

1- Eskiden ne kadar ödüyorduk?

2019’da doğalgaza yüzde 33 zam geldi. Bu oran aynı zamanda son 10 yılın en yüksek zam oranı. Öte yandan en 2018’de kendi alanında rekor kırmış ve doğalgaza yüzde 19,7 zam gelmişti.

Böylece bu kış yurttaşın doğalgaz faturası 2018 kışına kıyasla tam yüzde 59,3 daha fazla. 300 metreküp doğalgaz harcayan hanenin 10 yılda ocak aylarında ödediği faturayı derledik. Buna göre 300 metreküp doğalgaz harcayan bir hane 2010 yılında 214 lira doğalgaz faturası öderken bu tutar 2020’de 549 liraya çıkmış durumda.

 

 

2- Gelirimizin ne kadarı faturaya gidiyor?

300 metreküp doğalgaz tüketen ve mesleğe yeni başlayan bir öğretmen maaşının her 7,5 lirasının 1 lirasını, asgari ücretli ise maaşının her 4,2 lirasının 1 lirasını doğalgaz faturasına ayırdı. 19,5 milyon ücretli çalışan için doğalgaz faturası çileye dönmüş durumda. Çalışanlarının yarısının asgari ücret civarı bir maaşla geçindiği düşünülse tablo daha vahim bir hal alıyor. Öte yandan doğalgaz faturası sadece asgari ücretlinin cebini yakmıyor. Kamuda çalışanlar dahi maaşının en azından yüzde 10’unu sadece doğalgaz faturasına ayırıyor.

 

 

3- Faturadan önceki giderler neler?

Doğalgaz fiyatlarını sadece zam oranları üzerinden değerlendirmek yanlış sonuçlar doğuruyor. Her ne kadar ısınma en temel ihtiyaçlardan biri olsa da yurttaşlar maaşlarını alır almaz önce doğalgaz faturasını ödemiyor. Zira kredi ve kredi kartı borçlar yıllara göre giderek artıyor. Bu artış yüzünden yurttaşlar ısınma giderlerini kısma yoluna gidiyor. 2014 yılının ocak ayında 15 yaş üzeri 56 milyon 571 bin yurttaşa ev sahipliği yapan ülkede halkın 280,8 milyar lira tüketici kredisi borcu bulunuyor ve bu hesapla kişi başına 4 bin 963 lira tüketici kredisi borcu düşüyordu.

 

 

4- Faturalar için borçlanılabilir mi?

Kadir Has Üniversitesi’nin “Türkiye’nin Sosyal ve Siyasal Eğilimleri” başlıklı çalışmasına göre yurttaşların sadece yüzde 4’ü tasarruf edebiliyor. Başka bir deyişle gelirinin tümünü tüketen yurttaşlar için faturaların doğrudan tasarruf ederek ödenmesi giderek zorlaşıyor. Bu nedenle halkın geniş kesimleri faturayı dahi ödemek için borçlanmak zorunda kalıyor. En son İstanbul’da doğalgaz dağıtımını üstlenen İBB iştirakı İgdaş, faturaları bankalardan çekilen krediler aracılığı ile taksitlendirme yoluna gitti. 31 Mayıs 2020 tarihine kadar devam edecek olan uygulamada bankaların taksitlendirmeleri şu şekilde;

Akbank, İş Bankası, Türkiye Finans ve Yapı Kredi Bankası 100 TL üzeri olan faturalara vade farksız kredi kartına 3 taksit uyguluyor.
Kuveyt Türk 100 TL- 2 bin TL arası, Vakıfbank 100 TL- 20 bin TL arası faturaları 3 taksite bölüyor.
Alternatif Bank, Denizbank, Garanti Bankası, Şekerbank, TEB bir alt sınır olmaksızın tüm faturalara, QNB Finansbank ise 3 bin TL’ye kadar olan faturalara vade farksız kredi kartına 2 taksit uyguluyor.
Halkbank 100 TL- 50 bin TL arası faturalara 4 taksit uyguluyor.

 

İşsizlik fatura yükünü nasıl etkiliyor?

 

2 yılda gelen yüzde 59’luk doğalgaz zammı bir yana artık istihdam yaratamayan ekonomi de fatura yükünü artırıyor. Bu yılın son açıklanan işsizlik verisi olan ekim ayı itibariyle 4 milyon 396 bin kişi iş arıyor ancak bulamıyor. Bu işsizler aynı zamanda hanenin bakmak zorunda kaldığı kişiler anlamına geliyor. Öte yandan 81 ile açılan ve sayısı 206’yı bulan üniversitelerde yaklaşık 7 milyon genç eğitim görüyor.

Bu haliyle 15 yaş üstü nüfusun yüzde 7,3’ünün iş aradığı yüzde 11,6’sının ise üniversite eğitimi gördüğü düşünülürse bu kişilerin bakımını üstlenmek gelir sahibi yurttaşlara düşüyor. Ancak istihdam yaratamayan ekonomide bu bakım giderek zorlaşıyor. Son verilere göre ülkede ücret geliri elde eden 19 milyon 565 bin çalışana karşılık, ücret geliri elde etmek isteyen 4 milyon 396 bin işsiz bulunuyor. Başka bir deyişle her 100 ücretli 22 işsizin geçimini üstlenmek zorunda. Buna karşılık 2018 Ocak ayı için her 100 ücretli 16,8 kişinin bakımını üstleniyordu.

Yoksul için ısınmak bile lüks!

İBB’nin açık veri portalını yayımlamasıyla İstanbul’un doğalgaz haritası da ortaya çıktı. Verilere göre konutlarda metrekare fiyatının en yüksek olduğu ilçelerin doğalgaz tüketimleri de fazla. Buna karşın yoksul muhitler doğalgazı mümkün olduğunca tasarruflu kullanıyor. Kişi başı doğalgaz tüketiminin en çok ve en az olduğu ilçeler şu şekilde;

En çok doğalgaz tüketen ilçeler

Adalar
Beşiktaş
Bakırköy
Kadıköy
Şişli
En az doğalgaz tüketen ilçeler

Çatalca
Sancaktepe
Sultanbeyli
Arnavutköy
Esenler
2019 yılı için kişi başı en çok doğalgaz tüketilen Adalar’da bin 112 metreküp, en az doğalgaz tüketilen Çatalca’da 80 metreküp doğalgaz tüketiliyor.

 

5- Faturalar neden kabarıyor?

 

Türkiye doğalgazda yüzde 99 oranında dışa bağımlı. Bu da doğalgaz fiyatlarıyla döviz kurunu doğrudan ilişkili hale getiriyor. 2018 yaz aylarında yaşanan kur şokunun ardından yıl sonunda yüzde 19 zamlanan doğalgaz fiyatlarında, 31 mart seçimlerinin yaklaşmasıyla beraber 1 ocak itibariyle indirime gidildi.

Ancak bu indirim BOTAŞ’ın mali durumunu zorlayınca seçimden sonra katmerli zamlar yapıldı. Yıl boyunca döviz kurunun ve petrol fiyatlarının yatay seyretmesine rağmen doğalgazdaki fiyat artışının açıklaması da BOTAŞ’ın mali durumunda gizli. Zira kurum 2017’de 3,3 milyar lira kar açıklarken, 2018’de 2,5 milyar lira zarar açıkladı. 2019 yılının başındaki doğalgaz indirimleriyle bu zarar katlandı, böylece yaz aylarında peşi sıra zamlar yapıldı. Aylara göre doğalgaz fiyatlarındaki değişim seçim ekonomisinin vardığı boyutları gözler önüne seriyor.Doğalgazın ortlaama metreküp fiyatı TÜİK verilerine göre aşağıdaki gibi;

Kur şoku fiyatları alt üst ediyor

2018 Ocak: 1,15 TL
2018 Ağustos: 1,27 TL (yüzde 10 zam)
2018 Eylül: 1,37 TL (yüzde 8 zam)
2018 Kasım: 1,50 TL (yüzde 9 zam)
Seçim sathına giriliyor
2019 Ocak: 1,37 TL (yüzde 10 indirim)
Seçimler bitiyor, kur artmıyor ama BOTAŞ zararda
2019 Ağustos: 1,60 TL (yüzde 15 zam)
2019 Eylül: 1,82 TL (yüzde 15 zam)

Yorumlar

Yorumlar