Mal sahibiyken kiracı olan ETİ Maden, 2011’den bu yana lüks AVM’de kira ödüyor!

Mal sahibiyken kiracı olan ETİ Maden, 2011’den bu yana lüks AVM’de kira ödüyor!
17 Ocak 2020 08:45

Yeni hizmet binası yapımı kararı alan ETİ Maden, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile anlaşma sağladı ve genel müdürlük binasını Adalet Bakanlığı’na devredip, lüks bir alışveriş merkezinde (AVM) kiraya çıktı.

 
Yapımına 2011’de karar verilen ETİ Maden Genel Müdürlüğü hizmet binası ise bitmeyip sürüncemede kalınca, devlete şimdilik kira parası olarak 30 milyon liraya patladı.

TOKİ tarafından ilk olarak 68 milyon lira ödenek ayrılan ancak yıllar içinde maliyeti 200 milyon liraya çıkan binanın 2019’da bitirilmesi öngörülmüştü. ETİ Maden şimdiye kadar bina maliyetinin yaklaşık 6’da biri oranında, 30.6 milyon lira kira parası ödedi. Sayıştay, devletin daha fazla zarara uğramaması için genel müdürlük binasının bir an önce bitirilmesini istedi.

 

SORGULANMASI LAZIM

 
TBMM KİT Komisyonu Üyesi ve CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz da Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’e yaptığı açıklamada, “Mal sahibiyken kiracı olan ETİ Maden, 2011 yılından beri lüks AVM’de kira ödüyor. Binasının bitmesini beklemeden neden kiraya çıkıyor ve bugüne kadar 30 milyon lira kira ödüyor? Binası bitene kadar da devletin kesesinden kira ödenmeye devam edilecek. Tüm bu işlemlerin sorgulanması gerekir” dedi.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar