Maden denizi mahvetti!

Maden denizi mahvetti!
16 Kasım 2019 11:05

Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde faaliyet gösteren Borcam Madencilik A.Ş.’nin kuvars çıkarma çalışmaları Alacaağzı Sahili’ni ve koylarını adeta çamur gölüne çevirdi

 

 

 

Birgün’den Dilek Yeğin’in haberine göre Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde faaliyet gösteren Borcam Madencilik A.Ş.’nin Düzce’deki cam fabrikasının hammadde sağlamak için açtığı kuvars ocağı Alacaağzı Sahili’ni kirletmeye devam ediyor. Kara ulaşımının kısmen zor olduğu alanda bölge halkının çektiği görüntüler kimyasal atık iddialarıyla da gündeme gelen koyda kirliliğin yeniden başladığını gözler önüne serdi.

Kandilli Beldesi yakınlarındaki işletmenin atık suları yüzünden iki yıl önce çamur deryasına dönen sahildeki kum ve taşların renk değişimi ile etrafa yayılan koku, kimyasal atık iddialarını da gündeme getirdi. Hammadde Düzce’ye nakledilirken beldenin yolları da kullanılamaz hale geldi.

Şikâyetlerin arttığı günlerde Borcam Madencilik’in kapasite artışı ve cevher zenginleştirme tesisi için başvuruda bulunması bölgede tansiyonu yükseltti, tesisle ilgili ÇED toplantısında bölge halkı ve şirket yetkilileri arasında çıkan arbedeyi jandarma yatıştırdı.

Sahilin Türkiye Taş Kömürü denetiminde ve girilmesi yasak olan iki kilometrelik hattı çöp, moloz ve plastik atıklarla doldu. Alanda yeterli denetim olmadığı için pek çok kuruluş sahile çöp attı ve Kilimli Belediyesi de hafriyat döktü. Dökülen çöplerin üzeri alandaki kaya parçaları ile kapatıldı.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar