Kuzey Irak’taki referandum sandığından ilk sonuçlar geldi

Kuzey Irak’taki referandum sandığından ilk sonuçlar geldi
26 Eylül 2017 08:53

Başta ABD, Türkiye ve İran olmak üzere birçok ülkenin itiraz ettiği ve uluslararası kamuoyunda oluşan baskıya rağmen IKBY lideri Mesud Barzani’nin geri adım atmadığı referandumda ilk sonuçlar geldi.

 

 

 

Nihai sonucun 3 gün içerisinde duyurulması beklenirken, oyların sayımı devam ederken %93 oranında evet çıktığı kaydedildi.

 

 

Kuzey Irak’taki bağımsızlık referandumunda oy verme işlemlerinin ardından oyların sayımı da devam ediyor. ABD ve Türkiye başta olmak üzere dünya kamuoyunun karşı çıktığı referandumun ilk sonuçları belli oldu.

 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin duyurduğu referandum, Erbil, Süleymaniye, Ninova Ovası, Hanekin, Akre, Gulala, Zaho, Karatepe, Cebare, Soran, Mahmur, Amediye ve Duhok’a yapıldı.

 

Referandum Kerkük’ün gibi tartışmalı bölgeler olarak tabir edilen Musul’un batısındaki Şengal ilçesiyle doğusundaki Başika kasabası, Tuzhurmatu ve Hanekin ilçeleriyle Mendeli, Celavla ve Karatepe kasabalarında gerçekleşti.

 

Irak ve İran’ın karşı çıktığı, Türkiye’nin de “yok hükmünde” dediği referanduma katılım oranını yüzde 72.16 olduğu açıklandı. Referandumda saat 00.30 itibariyle 282 bin 17 seçmenin oyu sayıldı.

 

Açılan sandık sayısında ilk sonuçlara göre; EVET yüzde 93.29, HAYIR ise yüzde 6,71 oranında.

 

Öte yandan bölgede olası protestolara karşı önlemler de alınıyor. Kerkük Valiliği bir sonraki emre kadar gece sokağa çıkma yasağı ilan etti. Arap, Kürt ve Türkmenlerin yaşadığı kentte tansiyonun yükselmesinden endişe ediliyor.

 

Irak hükümeti TSK tatbikatına katıldı
Tartışmalı referandumda sandıklar kapandıktan sonra dün gece Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak sınırındaki tatbikatı 8’inci gününde Irak hükümeti de tatbikata katıldıklarını duyurdu. Irak Savunma Bakanlığı Türk Ordusu’yla sınırda ortak manevraların başladığını duyurdu. Habur Sınır Kapısı’na 3 kilometre mesafedeki tatbikatta, çok sayıda zırhlı araç ve tankın manevra kabiliyeti sınanıyor.

 

Şehirlere göre referanduma katılım oranları şöyle:

 

Erbil: %86

Duhok: %90

Kerkük: %78.77

Ninova Ovası: %86

Hanekin: %92

Akre: %94

Gulala: %78

Zaho: %94

Karatepe: %62

Cebare: %76

Soran: %86

Mahmur: %87.3

Amediye: %89

 

 

Kaynak: Sözcü

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar