Kömür’e maden tehditi!

Kömür’e maden tehditi!
13 Ağustos 2019 09:24

Adıyaman merkeze bağlı Kömür beldesinde kurulan ve 9 yıldır faaliyet yürüten 13 mermer ocağının belde doğasında ciddi tahribatlara yol açtığı belirtildi.

 

Sibel Bahçetepe/ Cumhuriyet

 

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, “Mermer elde etmek amacıyla mermer ocaklarında gerçekleştirilen kontrolsüz patlamalar, belde sınırları içerisinde bulunan dere yataklarını tıkamış ve buna bağlı olarak da Kömür Beldesi sakinlerinin yıllar boyunca içme suyunu tedarik etmek amacıyla faydalandığı su kaynakları kullanılamaz hale gelmiştir. Diğer yandan, su kaynaklarının bulunduğu alan Alevi ziyaretgahı olma niteliği taşımaktadır. Mermer ocaklarının faaliyet yürütmeye başladığı son 9 yıl öncesine kadar düzenli aralıklarla ziyaret edilen bu alan, mermer ocaklarının yol açtığı tahribattan ötürü artık ziyaret edilemez durumdadır” dedi.
Mermer elde etmek amacıyla mermer ocaklarında gerçekleştirilen kontrolsüz patlamaların beldedeki otlak alanlarının sınırları içerisinde kurulmuş olması beldede yürütülen hayvancılık faaliyetini olumsuz yönde etkilediği, hayvancılık faaliyetlerinin bitme noktasına geldiği öne sürüldü.
Konuyu TBMM gündemine taşıyan HDP İstanbul milletvekili Kenanoğlu, yakın zamanda Sivas’ın Hafik ilçesine bağlı Beykonağı Köyü’nde yaşananları anımsatarak “Ahi Sultan Asa Suyu ve Melek Dede Türbesi’ne ev sahipliği Sivas’ın Hafik ilçesine bağlı Beykonağı Köyü’nde de Alevi ziyaretgahlarını da kapsayacak bir alanda, Sivas Valiliği tarafından ‘ÇED gerekli değildir” kararı verilerek mermer ocağı faaliyetleri yürütülmesi onaylanmıştı” dedi. Kenanoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Hem Beykonağı Köyü’nde hem de Kömür Beldesi’nde ortaya çıkan tablo düşünüldüğünde mermer ocağı kurulan alanlarda Alevi ziyaretgahlarının olduğu belirtilmesine mermer ocağı faaliyetleri yürütülmesine hangi gerekçelerle izin verilmiştir?” sorusunu yöneltti. Kenanoğlu, belde sakinlerinin mermer ocaklarının belde doğasında yol açtığı tahribata ilişkin yapmış oldukları fakat yanıtsız bırakılan başvurulara da dikkat çekerek, yetkililerin sorunu görmezden geldiğini kaydetti.

 

 

 http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/1531279/Komur_e_maden_tehditi.html

 

Yorumlar

Yorumlar