İBB: İki kat daha fazla yolcu taşıyan yerli metrobüs için çalışma başlatıldı

İBB: İki kat daha fazla yolcu taşıyan yerli metrobüs için çalışma başlatıldı
3 Ekim 2019 11:04

Metrobüs hatalarındaki yoğunluğu azaltmak isteyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yerli metrobüs alımı için çalışma başlattı.

 

 

İstanbul Beylikdüzü ve Avcılar’dan kalkarak Zincirlikuyu ve Söğütlüçeşme yönünde çalışan metrobüslerdeki kalabalık, nüfus yoğunluğunun fazla olduğu Yenibosna ve Şirinevler duraklarında daha da artıyor. Yolcular araçlara binebilmek için onlarca dakika çaba sarf ediyor.

Diken’in haberine göre, Özellikle son 10 gündür metrobüs ve duraklarda yaşanan yoğunluk nedeniyle İBB Beyaz Masaya şikayetler yağıyor. İBB yetkilileri, bir şikayetçiye yanıtında yoğunluğu azaltmak için çalışmalara başlandığını duyurdu. Araçların tam kapasiteyle çalıştığı dile getirildi.

İBB’nin verdiği bilgiye göre 525 otobüsün hizmet verdiği hata 10 otobüs daha eklendi. Altunizade’ye ise yolcu sayısının fazla olduğu saatlerde boş araçlar gönderiliyor. İBB’nin yanıtında en çok dikkat çeken, yeni metrobüslerin kullanılmaya başlanacağının duyurulması oldu. Buna göre mevcut otobüslerden iki kata kadar daha fazla yolcu taşıyan araçların hizmete alınması için çalışma başlatıldı. Ancak yeni araçların ne zaman çalışmaya başlayacağı bilinmiyor.

Bursa’da üç yıl önce tanıtılan AKIA marka yerli metrobüs, 290 kişi kapasiteli, 25 metre uzunluğunda ve üç körüklü. Şu an metrobüs hattında kullanılan Almanya üretimi 19 metrelik Mercedes-Benz CapaCity marka araçlar, 193 yolcu taşıyabiliyor.

İBB’nin verilerine göre 44 duraklık metrobüsü günde 1 milyona yakın insan kullanıyor. En yoğun durak ise 85 bin kişiyle Zincirlikuyu.

 

http://www.diken.com.tr/ibb-iki-kat-daha-fazla-yolcu-tasiyan-yerli-metrobus-alimi-icin-calisma-baslatildi/

 

Yorumlar

Yorumlar