Gelecek Partisi’nde ‘Kanal İstanbul’ dönüşü!

Gelecek Partisi’nde ‘Kanal İstanbul’ dönüşü!
12 Ocak 2020 11:25

Gelecek Partisi Sözcüsü Selim Temurci’nin AKP’den istifa etmeden önce Kanal İstanbul ile ilgili açıklamaları yeniden gündeme geldi.

 

AKP’de 3 yıl İstanbul İl Başkanlığı yapan ve ardından istifa ederek eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi’ne katılan Selim Temurci’nin Kanal İstanbul’a ilişkin açıklamaları tekrar gündeme geldi.

AKP’de istifa etmeden önce Kanal İstanbul’la ilgili “Yüzyılın projeleri hayat bulmaya devam ediyor. Kanal İstanbul Projesi, yeni güzergahıyla İstanbulumuza ve Ülkemize hayırlı olsun” ifadelerini kullanmıştı.

 

selim-temurci-h53n-lfxz.png

“GERÇEK GÜNDEM UNUTTURULMAK İSTENİYOR”

 

Gelecek Partisi’nin sözcülüğüne getirilen Temurci 2018 yılındaki sözlerinin aksine Kanal İstanbul’a karşı çıktı.

Temurci’nin açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

 

“GERÇEK GÜNDEM UNUTTURULMAYA ÇALIŞILIYOR”

Kanal İstanbul dahil ülkemizde son dönemde tartışılan birçok konunun milletimizin gerçek gündemi olmadığını, milletin gerçek gündeminin üstünü örtmek mümkünse unutturmak için ülkeyi yönetenler tarafından suni başlıklar olarak gündeme getirildiğini düşünüyoruz.

“MİLLETİMİZE SORULMASINI İSTİYORUZ”

 

Elbette parti olarak Kanal İstanbul gibi bir meselede söyleyeceklerimiz var. Bizim şehircilik anlayışımızın temelinde adil ve katılımcı bir planlama gelmektedir. Yaşam hakkı ranttan her zaman üstündür.

Bizim önerimiz bu hayati konunun milletimize sorulmasıdır. Kullandığı otobüsün, vapurun rengini, şeklini sorduğumuz İstanbulluya neden şehrin şeklini değiştirdiğimiz bir projeyi sormuyoruz? Kamu kuruluşlarının, bilim insanlarının bu konu ile ilgili konuşmasını istiyoruz.

“GELECEK KUŞAKLARIN OMUZLARINA NİYE YÜKLEYELİM?”

Neden bu ülkenin şu zor ekonomik koşullarında 100 milyar TL’yi öngören böyle bir proje yapılsın? Neden burada yaşanması gereken riskleri, böylesine ağır bir maliyeti gelecek kuşakların omuzlarına yükleyelim? İstanbul bizim en önemli markamız. İstanbul asla siyasi bir kutuplaşmanın malzemesi haline gelmemelidir. İstanbul’un yarınları için inatlaşmayı bırakıp bu işin uzmanlarına kulak vermeliyiz.

 

Fotoğraf: AFP / ADEM ALTAN

 

 

Yorumlar

Yorumlar