Muharrem İnce: Millet ittifakında 340 milletvekili hedefliyorum

Muharrem İnce: Millet ittifakında 340 milletvekili hedefliyorum
4 Haziran 2018 18:50

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Star Haber Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik’in sunduğu ‘Seçim Özel’ programının konuğu oldu. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine değinen İnce, 340 milletvekili hedeflediklerini söyledi.

 

 

 

İşte İnce’nin konuşmasından satır başları:

Şimdiye kadar yapılan mitinglerimiz iyi gidiyor. Büyük İstanbul mitingi için antrenman yapıyoruz.

Özel bir uçak kiraladık. Halkla bir araya kendimizi, projelerimizi anlatıyoruz.

 

HEDEFLENEN MİLLETVEKİLİ SAYISI

Ben millet ittifakında 340 milletvekili hedefliyorum. Bana gelen notlar da bu yönde.

 

GENERAL TARTIŞMASI

ben generalin bir iftara katılmasına karşı değilim. Ben hakkımda ileri sürülen bir kaç yalanı düzeltmek istiyorum. Ben TİKA’ya karşı değilim. Sonra ben bir generalin iftara katılmasına da karşı değilim. İftara katılabilir orada düşmanla ilgili bir açıklama yapılmıyor. Siyasi bir partiyi, beni eleştirirken alkışlayamaz. Ben o generali çağırsam gelip iftara katılamaz. Yaptığı kahramanlık ayrı bu davranışı ayrı. Biz yapılan kahramanlığı destekleriz. Yarın ben Cumhurbaşkanı olsam ve Erdoğan’şa ilgili bir eleştiriyi alkışlasa güzel olur mu?, AK Partililer bu davranışı nasıl karşılar. Askerler yurt savunmasında olacak, siyasette olmayacak. Çıkıp İftara karşı olduğumu söylüyorlar, yardımları keseceğimi söylüyorlar. Bunların hepsi yalan ben neden bu yardımları keseyim.

 

SOYLU’NUN ELEŞTİRİSİ

 

Süleyman Soylu’nun Bafra’da ne söylediğini herkes bilir. Bu ifadelerden sonra Soylu’nun ne olduğunu tartışmaya gerek yok. O kadar lafın ardından gidip Erdoğan’a bakan oldu. Benim ne PKK ile ne FETÖ ile işim olur. Benim geçmişim belli. FETÖ’cü arıyorlarsa Bekir Bozdağ’a baksınlar. Meclis’te yaptığı konuşmalara bize FETÖ’yle ilgili açıklamalarımızdan dolayı söylediklerine baksınlar.

 

İMAM HATİPLİLER TARTIŞMASI

 

Ben bir öğretmenim çocuklarım arasında ayrım yapmam. Bunu söylüyorlar. Benim bisikletli fotoğrafımı alıp montajlıyorlar. Bunlar çok ayıp şeyler.

 

FETÖ GÖRÜŞMESİ

Amerikalılar işletmiş dedi. Sayın Erdoğan sen benim telefonlarımı mı dinliyorsun. Siz alışkınsınız FETÖ’yle daha önce yapıyordunuz şimdi sen mi yapıyorsun bunu. Ben bu kişiyi Cumhurbaşkanı seçildiğimde açıklayacam ki bir zarar gelmesin. Bu kişi bana seçileceğinden emin olduğunu ve ondan sonra bu ismimi açıklamasını istedi. TRT’de görev yapmış biri de bunu kitabında yazdı. Sonra yalanladı devlet kurumunun başına getirilen kişiye bak. Erdoğan annemin bu konuda rahatsız olduğunu nerden biliyor. Kendisiyle görüştü mü, annemle bir tanışıklığı mı var. Telefonları mı dinledi. Yine yalan söylüyor.

 

GÜLEN’İN İADESİ

Arkadaşlar incelemeye gitti bana henüz bir detay vermediler. Yarın bu bilgiyi alacağım.

 

FETÖ’NÜN İADESİ

Bu çok basit. Yargı sistemini değiştirdiğimiz zaman olacak. Siz yargınızı önce 81 milyona inandırırsanız. Buna diğer devletlerde inanır. Şu an Erdoğan istediği kişiyi tutuklatıyor. Erdoğan serbest bırakın deyince bırakıyorlar, tutuklayın deyince tutukluyorlar. Erdoğanla bir farkımız var. O ayağına gitti bense Gülen’i ayağıma getireceğim.

 

‘KILIÇDAROĞLU SİZİ HARCADI’ İDDİASI

Adaylıkta Erdoğan, Kılıçdaroğlu sizi harcadı dedi. Ben de kedisine birini harcadı ama o ben değilim sensin dedim. Şimdi elinizi vicdanınıza koyun size rakip olmuş birini cumhurbaşkanı yapıyorsunuz. Bu egodan uzak bir durum. O yüzden harcama-marcama yok. Harcanacak biri varsa o da Erdoğan’dır.

 

SEÇİM İKİNCİ TURA KALIR MI?

Ben ilk turda seçileceğime inanıyorum. Eğer ikinci tura kalırsam bana destek vermelerini istiyorum. Diğer adaylarla ilgili ben bir açıklama yapmak istemiyorum. Ama Erdoğan benimle kalmak istemez. Ben diğer adaylarla bir polemik içerisinde olmak istemem.

 

KÜRTLERDEN OY ALABİLECEK Mİ?

ikinci tura kalırsam Kürtlerden neden oy almayayım. Ben mitinglerde gördüm. Çok oy alacağımı düşünüyorum hem de çok.

 

KÜRT SORUNU

Kürt sorununu 3 B ile çözeceğiz, Barışacağız, büyüyeceğiz, bölüşeceğiz. Biz çok net olacağız. Bu sorunun muhatabı TBMM’dir, Kandil değildir. Eşit sayıda olan siyasilerden bir komisyon oluşturacağız ve bu soruna ortak çözüm arayacağız.

 

PARLAMENTER SİSTEM

Bu sisteme kesinlikle geçeceğiz. Bu biraz zaman alacak ama geçeceğiz.

Bu biraz zaman alacak ama geçeceğiz. iyileştirilmiş parlamenter sistem çok hoş geliyor. Bu eskiye dönüş değil. Biz bunu istemiyoruz. Daha da iyi olmalı, şeffaf, muhalefete daha çok yer veren bir sistem olmalı.

 

ÖĞRETMENLERİN ATANMA SORUNU

Kendiliğinden kalkacak. Köy okullarını yeniden açacağız. İkili öğretimi kaldıracağız. Kaynak yok diyorlar. Nasıl olmaz, sırf Suriye ile girişilen gerginlik büyük bir maliyete mal oldu. Yine ülkemizde birçok kaynağımız neden ekonomik sorun yaşayalım ki?

 

OHAL TARTIŞMASI

48 saat içinde OHAL kalkacak. Yürütmenin başında cumhurbaşkanı olacak. Yapamayacağımız bir şeyi vaat etmeyeceğiz. Önceliğimiz ekonomi. Enflasyon son 15 yılın en yükseği. Mehmet Şimşek tweetini de İngilizce attı. Gelişmekte olan ülkelerde ortalama enflasyon 5.85. Onlar nerede biz neredeyiz.

 

Öncelikle MB Başkanı’nı hiçbir şekilde CHP Genel Merkezi’ne çağırmayacağım. Ziraat kredilerin büyük kısmını çiftçiye verecek, Halk Bankası yurttaşa verecek. Asla sabit kur gibi hayalciliğe girmeyeceğiz.

 

GENEL AF TARTIŞMASI

Benim böyle bir af düşüncem yok. Adelet yoksa af bir işe yaramaz. Bugün çıkar bir kaç yıl sonra geri döner. Bence adalet sistemi değiştirmemiz lazım.

Atatürk Havalimanı yakışır. Tabi başka da olabilir. Ama uzlaşma yapılabilir ve ada Atatürk Havalimanı olabilir.

 

BEDELLİ ASKERLİK

Askerlikle ilgili yeni bir düzenleme yapacağız. Bugün Van’da uçağa bineceğim bir asker ağır yaralanmış. Gördüm çocuğu kendinde değildi. Doktora durumunu sordum, ciddi dedi. Fakir evlatları şehit olurken sen bana oy ver ben bedelli askerliği çıkaracağım düşüncesi çok yanlış.

 

ALİ KOÇ’UN BAŞKAN SEÇİLMESİ

Değişim rüzgarı gelince önünde duramazsın. Ben Fenerbahçeliyim. Değişim başlayınca durduramazsın. Şimdi Ali Koç geldi, İnce de gelir diyorlar. Ben Erdoğan’ın da gideceğine inanıyorum. Yaşlandın yoruldun, senden rövanş intikam almak gibi bir düşüncemiz yok.

 

 

Kaynak: Sözcü

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar