CHP’li Yılmazkaya: Koronavirüs ile mücadele paketi yeterli değil!

CHP’li Yılmazkaya: Koronavirüs ile mücadele paketi yeterli değil!
20 Mart 2020 11:38

Corona virüs ile ilgili ekonomik paketi eleştiren CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya yaptığı yazılı açıklamada, “Evine kapanmak zorunda kalan işsiz vatandaş nasıl geçinecek, kredilerini, borçlarını nasıl ödeyecek, ne yiyip ne içecek, parası var mı, insanlar nasıl hayatta kalacak? Milyonları ilgilendiren bu sorulara ve sorunlara yönelik maalesef bir paket açıklanmadı” ifadelerini kullandı.

 
“Dünya genelinde corona virüsle mücadele kapsamında ve ekonomide yaşanacak sorunlara karşı tedbirler bir bir alınırken, Türkiye’de corona virüs ile mücadele kapsamında sadece sermaye sahiplerine yönelik destek paketi açıklanması yeterli olmadığını” ifade eden Yılmazkaya, “Corona virüs ekonomik paketinde toplumun zorunlu ve hayati ihtiyaçlarını karşılayacak adımlar atılmamıştır” ifadelerini kullandı.

 

 
“Tabi ekonomik olarak insanların, kuruluşların ve şirketlerin ayakta kalması ülkemizin geleceği açısından çok önemli ama öncelik insan sağlı olmalıdır” diyen Yılmazkaya, “Hastanelerin, solunum cihazlarının yeterliliği sağlanmalıdır. Bu süre zarfında evinde kalmak zorunda kalan işsiz vatandaşların nasıl geçineceğiyle ilgili tedbirler alınmalıdır. İleriye yönelik bu paketin genişletilerek toplumun ihtiyaçlarına yönelik adımlar atılmalıdır”dedi.

 
Açıklanan ekonomik pakette birçok eksikliğin olduğunu dile getiren Yılmazkaya konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

 
“Dünya genelinde corona virüsle mücadele kapsamında ve ekonomide yaşanacak sorunlara karşı tedbirler bir bir alınırken, Türkiye’de corona virüs ile mücadele kapsamında sadece sermaye sahiplerine yönelik destek paketi açıklanması yeterli olmadığı gibi toplumun zorunlu ve hayati ihtiyaçlarını karşılayacak adımlar atılmamıştır.

 
Tabi ekonomik olarak insanların, kuruluşların ve şirketlerin ayakta kalması ülkemizin geleceği açısından çok önemli ama öncelik insan sağlı olmalıdır. Hastanelerin, solunum cihazlarının yeterliliği sağlanmalıdır. Bu süre zarfında evinde kalmak zorunda kalan işsiz vatandaşların nasıl geçineceğiyle ilgili tedbirler alınmalıdır. İleriye yönelik bu paketin genişletilerek toplumun ihtiyaçlarına yönelik adımlar atılmalıdır.

 
Ama açıklanan ekonomik pakette birçok eksikliğin olduğu görülmektedir. Birçok iş insanın, sanayicinin, esnafın, tüccarın ve şirketin hesaplarına e-icralar konulmuş. Hesaplar dondurulmuş. İş dünyasının hareket alanı daraltılmış. İşsiz insanlara ekonomik olarak nasıl destek sağlanacağı gibi milyonları ilgilendiren bir konuda bir adım atılmamış.

 
Cumhurbaşkanının açıkladığı Corona Virüsle mücadele paketinde;

 
Müteahhitleri kurtarma maddesinin olması, otel sahibine vergi indiriminin yapılmasına karşın 65 yaş üzerindeki vatandaşa bedava maske ve kolonya dağıtılması, yüzbinlerce emekçiye dua ve sabır önerisinde bulunulması AKP Genel Başkanın ve AKP hükümetinin önceliğinin sermaye olduğunu net bir şekilde ortaya koymaktadır.

 
Evine kapanmak zorunda kalan işsiz vatandaş nasıl geçinecek, kredilerini, borçlarını nasıl ödeyecek, ne yiyip ne içecek, parası var mı, insanlar nasıl hayatta kalacak?
Milyonları ilgilendiren bu sorulara ve sorunlara yönelik maalesef bir paket yok.”

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar