CHP’li Öztunç: Erdoğan samimiyse ‘Yeşil Yol’u durdursun!

CHP’li Öztunç: Erdoğan samimiyse ‘Yeşil Yol’u durdursun!
2 Eylül 2020 13:32

CHP Kahramanmaraş milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunnç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Giresun konuşmasındaki “Yaylaları betona boğarsak gün gelir hep birlikte bunun pişmanlığını da yaşarız” sözlerine cevaben, “ Erdoğan bu konuda Giresun’da doğru söyler Ankara’da şaşar. Eğer sözünde samimiyse, Samsun’dan Artvin’e tüm yaylaları betonlaştıracak Yeşil Yol projesini iptal eden yargı kararlarını uygulasın, yaylaların tahribatlarına son versin” çağrısında bulundu.

 
Pişman Olmakta Haklı Ama Bizi Samimiyeti İlgilendiriyor

 
Erdoğan Giresun konuşmasında söylediği “”Biz tutup bu dere yataklarını evlerle, iş yerleri ile sair yapılarla işgal edersek gün geldiğinde sel gelir bunları da alıp götürür. Aynı şekilde yaylalar, hayvanlar rahatça otlasın, insanlar güzelliklerinden ve imkanlarından istifade etsin diye vardır. Biz bu yayları betona boğarsak gün gelir hep birlikte bunun pişmanlığını da yaşarız” sözlerini yorumlayan Öztunç, “Cumhurbaşkanı pişman olmakta haklı. Ama bizi haklılığı değil samimiyeti ilgilendiriyor. Çünkü, 2 hafta önce Ayder Yaylası ve Uzungölle ilgili inşaat projelerini de aynı kişiden dinledik. Sürekli pişmanlık cümlesi kurup, aynı eylemleri devam ettirecekse, söylediği güzel sözlerin kıymeti harbiyesi bulunmamaktadır. Kendisinin pişmanlıklarından, aldatılmalarından bu halkın sıtkı sıyrıldı ” yorumunu yaptı.

 
Yeşil Yoldan Vazgeçsin, Yaylalar Yayla Olarak Kalsın

 
Öztunç, “Danıştay yeşil yol projesinin çevre düzeni planlarının yürütmesini durdurdu. Öncesinde de bir çok yargı kararı mevcut. Ancak buna rağmen, halen Karadeniz yaylalarında yol yapım çalışmaları devam ediyor. İmar affı çıkarılınca meralık, ormanlık alanlarda bir anda inşaat alanlarına döndürüldü. Bunlar, vatandaş yerel yönetimi dinlemiyor, çok ısrar ediyor, Belediye Başkanları direnemiyor sözleriyle tarif edilemez. Burada ciddi bir suç var. Bir kısım yerel bürokratlar ve müteahhitler iştirak halinde, yaylaları katlediyorlar. DOKAP bu suçun finansmanını sağlıyor. Neticesi, insanların yaşamına mal oluyor. Bu proje durması, bu katliamı yapan kişiler yargı önüne çıkarılması gerekiyor. Kamu kaynaklarını bu katliama finans olarak sunanlara rücu edilmesi gerekiyor. Pişmanlık bir ifade biçimi değildir, aynı zamanda eylem gerektirir” dedi.

 
Harşit Vadisinin Sorumluları Hesap Vermelidir

 
Öztunç, “Cumhurbaşkanı Harşit Vadisi’nde yaşanan felaketle ilgili, artık orada taş, çakıl alınmayacağını, derelere yapılan müdahaleler altına alınacaktır demiş ama yine de ıslah projelerinin devam edileceğinden bahsetmiştir. Taş, çakıl alarak felakete mal olan kişilerin; bu konuda uyarıda bulunan İl Genel Meclisi üyelerimizin dilekçelerini işleme koymayanların hesap vermesi gerekiyor. Harşit Vadisinde yaşanan felaket nedeniyle 5 askerimiz şehit oldu. Halen adli soruşturma başlatılmadı. Kimse hesap vermediği için, sürekli bu katliamları yaşıyoruz” dedi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar