CHP’li Öztunç: Dağ taş delik deşik edilecek!

CHP’li Öztunç: Dağ taş delik deşik edilecek!
18 Ağustos 2020 11:31

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından toplam 766 sahada çevresel etkiyi dikkate almadan maden arama ve işletmesi için ihale açmasını eleştiren CHP Doğa Hakları Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç “Bütüncül bir çevresel etki değerlendirmesi yapılmadan ihale yapılması hukuksuzluktur” yorumunda bulundu.

 

 

 

Yeniçağ’dan Mehmet Akgün’ün haberine göre ihaleye açılan 766 saha hakkındaki belirsizlikleri hatırlatan Öztunç, “Müdürlüğün ihaleye açtığı bu sahalarda hangi madenlerin aranacağı ya da işletileceği belirsiz. Yine bu sahaların mera mı, orman mı, tarım alanı mı, doğal ya da arkeolojik sit alanları ya da su havzaları olup olmadıkları hakkında hiçbir bilgi bulunmuyor” değerlendirmesini yaptı.

 
Ali Öztunç tarafından yapılan açıklama şöyle:

 

 

“İklim kriziyle mücadelenin daha acil olduğu bir dönemde, krizi daha da derinleştirecek eylemler sergileniyor. 68 ilde 766 maden sahası için yapılması ihale yapılıyor. Birçok ilde birden fazla sahada arama ya da işletme faaliyetleri yapılacak. Hali hazırda bu illerde faaliyette olan maden tesisleri ve diğer kirletici tesisler mevcut ve birçok şehir kuraklık, kirlilik ve benzeri etkenlerle uğraşırken, yeni sahaların bütüncül çevresel etki değerlendirmesi, sağlık etki değerlendirmesi yapılmadan ihaleye açılması, ruhsatlandırılması hukuka aykırıdır. Ayrıca, doğanın sonu demektir. Maden arama sürecinde yapılacak olan sondajların da maden işletme kadar kirletici bir işlem olduğu bilinmektedir. İhalelerin; içinde sodyum, potasyum, lityum, iyot, bor tuzları gibi 100’e yakın endüstriyel ham madde, linyit ve taş ömürü gibi enerji üretim hammaddeleriyle, altın, gümüş, alüminyum gibi metalik madenlerin yer aldığı 4. Grup Maden Grubunda olduğu ifade edilmektedir. Ekolojik Mücadele ve Salgın ortamında iklim değişikliğine ve fosil yakıt kullanımına bağlı olarak solunum yolu hastalıklarının arttığı bir ortamda madencilik faaliyetlerinin bu ölçüde yaygınlaştırılması tarım topraklarının temiz su kaynaklarının korunması ile çelişmektedir.”

 

Yorumlar

Yorumlar